Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!
Ubezpieczenie w góry jest jedną z ważniejszych rzeczy, o które powinien zadbać każdy, kto wybiera się na szlak. Góry, mimo że piękne, są również bardzo niebezpieczne, szczególnie dla mało doświadczonych turystów, choć i zaprawionym górołazom zdarzają się przecież wypadki. Z tego artykułu dowiesz się jaką ochronę powinno obejmować dobre ubezpieczenie w góry.
Ubezpieczenie w górach – dlaczego warto je mieć?
Chodząc po górach nietrudno jest ulec wypadkowi, zwłaszcza jeśli nie jest się odpowiednio przygotowanym na różne warunki atmosferyczne i duży wysiłek. Pogoda w górach bywa zmienna, a nie wszyscy fani wędrówek po szlakach sprawdzają prognozy meteorologiczne. Duża wilgoć panująca w górach nie ułatwia wspinaczki, a co więcej stwarza zagrożenie poślizgnięcia się i skręcenia lub złamania kończyny. Podstawą zatem jest zaopatrzenie się w odpowiednie buty i ubranie, zabranie ze sobą apteczki i telefonu, wnikliwe sprawdzenie pogody oraz wybranie szlaku dostosowanego do swoich fizycznych możliwości. Ponadto niezbędne jest zapewnienie sobie psychicznego i ekonomicznego komfortu na wypadek przykrego incydentu, do którego może dojść w górach, czyli wykupienie polisy ubezpieczeniowej.
Polskie ratownictwo górskie (GOPR i TOPR) zapewniana bezpłatną akcję ratowniczą. Podobnie sytuacja wygląda w Rumuni i Słowenii, jednak we wszystkich pozostałych krajach górskie akcje poszukiwacze i ratunkowe są płatne, a ich koszt może być bardzo wysoki. Dla przykładu, ratownictwo górskie w Alpach (Niemcy, Francja, Włochy, Austria) jest wyceniane na 1500-2000 euro za godzinę pracy ratowników, a za transport śmigłowcem do szpitala od czterech do siedmiu tysięcy euro. W Szwajcarii natomiast akcja ratunkowa z użyciem śmigłowca kosztuje nawet 12 tys. euro.
Jakie ubezpieczenie w góry polskie?
Mimo że akcja ratownicza w polskich górach jest zapewniana bezpłatnie, to i tak warto posiadać polisę zapewniającą wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu podczas wycieczki na szlakach. Takim ubezpieczeniem jest NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków),które gwarantuje procentową wypłatę sumy ubezpieczenia (procent jest ustalany na podstawie powstałego uszczerbku na zdrowiu), a także wypłatę pełnej sumy ubezpieczenia w przypadku całkowitego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci (odszkodowanie wpłacane jest osobom uposażonym). Należy pamiętać, że polisa NNW nie obejmuje ochrony w trakcie uprawiania sportów wysokiego ryzyka, czyli:
sportów wodnych, np. kajakarstwo górskie,
wspinaczka wysokogórska,
jazda rowerem po trasach wysokogórskich,
trekking w górach wysokich.
Jeśli planujesz uprawiać któryś z wyżej wymienionych sportów, możesz wykupić rozszerzenie do polisy NNW obejmujące również takie ryzyka.
Dobrze jest posiadać również OC w życiu prywatnym, czyli polisę, która uchroni cię przed wydatkami związanymi z wyrządzeniem szkody osobie trzeciej podczas wędrówki po górach. Jak zapewne wiesz, sytuacje w górach są dosyć nieprzewidywalne i może zdarzyć się, że stanie się krzywda nie tylko tobie, ale i osobie, która np. będzie chciała ci pomóc lub znajdzie się w pobliżu ciebie, gdy upadniesz i niechcący ją potrącisz. Osoba poszkodowana może od ciebie zażądać pokrycia kosztów leczenia, rehabilitacji, zwrotu utraconych dochodów z powodu niezdolności do pracy, a także zwrócenia wartości sprzętu (np. telefonu komórkowego, który uległ z niszczeniu z twojej winy). Posiadając polisę OC w życiu prywatnym nie będziesz musiał się martwić o takie wydatki, gdyż odpowiedzialność finansową za wyrządzenie szkody osobie trzeciej poniesie twój ubezpieczyciel.
Ubezpieczenie w górach - Słowacja
Nawet jeśli wybierasz się jedynie w polskie góry, a konkretniej w Tatry, warto wykupić ubezpieczenie obowiązuje również po słowackiej granicy. Dlaczego? Powodów jest kilka, jednak najważniejszym z nich jest fakt, że słowackie ratownictwo górskie nie jest bezpłatne i w razie gdybyś spadł ze szczytu na stronę słowacką, zapłaciłbyś nawet kilka tysięcy euro za udzieloną ci pomoc medyczną. W celu zapewnienia sobie ochrony ubezpieczeniowej w górach słowackich należy wykupić polisę turystyczną obejmującą sporty wysokiego ryzyka (np. trekking w górach wysokich). Oprócz polisy turystycznej warto posiadać też EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zagwarantuje ci bezpłatne leczenie w słowackim szpitalu.
Zarówno ubezpieczenie turystyczne w góry słowackie, jak i polskie oraz obejmujące ochronę w razie wypadku na szlaku znajdującym się w innym kraju, powinno opiewać na sumę wynoszącą minimum 20 tys. euro i zapewniać ochronę w kwestii kosztów ratownictwa medycznego (na co najmniej 5 tys. euro). Pamiętaj również, że planując uprawianie jakichkolwiek aktywności sportowych w górach musisz zadbać o wykupienie rozszerzenia polisy. Dobre ubezpieczenie w góry powinno obejmować NNW i OC w życiu prywatnym.
Jeśli nie wiesz jak znaleźć najlepszą polisę ubezpieczeniową w góry, zachęcamy cię do zapoznania się z ofertą naszej firmy – Compero. Oferujemy ubezpieczenia turystyczne w góry pochodzące od najlepszych na rynku towarzystw ubezpieczeniowych i chętnie pomożemy ci wybrać polisę najbardziej dopasowaną do twoich potrzeb.
Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!