Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa compero.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?
Polisa OC należy do grupy obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Dowód jej zawarcia powinien posiadać przy sobie każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Za niewykupienie takiej polisy kierowcy grożą wysokie sankcje finansowe.
Skoro ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, to wydawałoby się że musi ono chronić kierowcę od wszystkich zdarzeń losowych. Nic bardziej mylnego, oto lista sytuacji, w których polisa nie działa.
Szkody środowiskowe
Pierwszym wyłączeniem z odpowiedzialności polisy OC są szkody środowiskowe. Wyobraźmy sobie, że uczestniczymy w wypadku z cysterną przewożącą paliwo, które wyciekło do pobliskiego jeziora i skaziło miejscową faunę. Oczywiście, skutków takiego zdarzenia nie będziemy naprawiać sami, ale już koszty takiej operacji mogą nas niemiło zaskoczyć.
Rajdowcy na przegranej pozycji
Inną sytuacją, w której odszkodowanie z polisy OC nie zostanie wypłacone jest wypadek podczas zawodów samochodowych. Udział w takiej imprezie niesie ze sobą dużo większe prawdopodobieństwo uszkodzenia pojazdu i obarczony jest większym ryzykiem. Oczywiście firmy ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie polisy mające na celu ochronę kierowcy podczas i takich imprez, ale trzeba je dodatkowo wykupić.
Celowa szkoda? Ubezpieczyciel to zauważy!
Na odszkodowanie z posiadanej polisy OC nie ma co liczyć w przypadku, gdy kierowca uszkodzi swój pojazd na skutek nadmiernego niedbalstwa lub też umyślnie spowoduje wypadek. Choć taka sytuacja na pierwszy rzut oka wydaje się dość absurdalna, to jednak niektórzy kierowcy próbują w ten sposób wyłudzić od towarzystw ubezpieczeniowych pieniądze. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe odkryje prawdziwy zamiar kierującego, to na odszkodowanie nie ma co liczyć.
Jazda na podwójnym gazie
Podobnie sprawa wygląda jeśli kierujący pojazdem mechanicznym, który uczestniczył w zdarzeniu drogowym znajdował się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. W sumie jest to jak najbardziej odpowiednie podejście. Dlaczego wypłacać odszkodowanie komuś, kto sam i na własne życzenie naraża zdrowie i życie własne oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Bez aktualnych badań
Na koniec warto jeszcze widzieć, że problem z wypłatą odszkodowania z polisy OC może się pojawić, gdy pojazd uczestniczący w zdarzeniu drogowym nie miał aktualnych badań technicznych. Jednak w tym przypadku ubezpieczyciel musi udowodnić, że dane auto rzeczywiście nie było w pełni sprawne. Pieniądze zostaną wypłacone, przy czym towarzystwo ubezpieczeniowe może domagać się ich zwrotu.
Wymienione powyżej sytuacje to tylko wybrane przykłady, w których może się pojawić problem z wypłatą odszkodowania z polisy OC. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnego rozczarowania, koniecznie trzeba dobrze zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeniowymi obowiązującymi w danym towarzystwie, a jeszcze lepiej dokładnie przeczytać tekst ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.