Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Współczesne silniki spalinowe są o wiele bardziej wysilone niż ich odpowiedniki sprzed kilkunastu lat. W rezultacie są one też w większym stopniu narażone na awarie. Dowiedz się, czy każda usterka jest podstawą do żądania wypłaty z polisy AC.
Kiedy przysługuje odszkodowanie za uszkodzony silnik z ubezpieczenia AC?
Z polisy AC najchętniej korzystają właściciele nowszych pojazdów, co jest podyktowane względami finansowymi. Polisa AC – zwłaszcza w standardowej wersji – nie należy do tanich produktów. Z drugiej strony właściciel samochodu, który posiada takie ubezpieczenie, może liczyć na dość kompleksową pomoc. Czy dotyczy ona też awarii silnika?
Ubezpieczenie AC zapewnia wsparcie na wypadek różnych zdarzeń – zgodnie z zapisami znajdującymi się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Uogólniając, można powiedzieć, że jako właściciel ubezpieczonego samochodu, otrzymasz pomoc w razie kłopotów z silnikiem, gdy te będą skutkiem twojej nieuwagi, działania osób trzecich czy żywiołów. Będziesz mógł uzyskać odszkodowanie, gdy np.:
- Wandale uszkodzą silnik. Na uszkodzenie silnika, ogumienia czy szyb samochodu jesteś szczególnie narażony, parkując na niestrzeżonym parkingu. Jeżeli przytrafi ci się dewastacja samochodu (w tym silnika), powinieneś otrzymać środki z AC.
- Do uszkodzenia silnika dojdzie podczas wypadku czy kolizji. Jeżeli stracisz panowanie nad pojazdem, w rezultacie czego zderzysz się np. ze znakiem drogowym i uszkodzisz silnik, firma ubezpieczeniowa również zlikwiduje szkodę.
- Silnik zostanie uszkodzony przez zwierzę. Wystarczy, że przegryzie ono kable, a ty nie uruchomisz samochodu. Jeżeli nie zdecydowałeś się na wersję AC mini, to najprawdopodobniej otrzymasz od ubezpieczyciela pomoc.
- Spadający dron spowoduje uszkodzenie silnika. To także realny scenariusz. Gdyby doszło do uszkodzenia silnika przez obiekt latający, to także masz szansę na odszkodowanie z AC.
- W wyniku wichury na twój samochód spadnie drzewo, które uszkodzi jednostkę napędową. To przykład działania sił natury. Twoja polisa AC powinna chronić przed takimi szkodami – taka ochrona jest udzielana w ramach standardowej ochrony AC.
To, czy firma ubezpieczeniowa wypłaci ci odszkodowanie, czy zapłaci za naprawę silnika w warsztacie, zależy od wariantu ubezpieczenia. Przykładowo Aviva proponuje dwa warianty ubezpieczenia AC: serwisowy (naprawa w warsztacie ASO, współpracującym z firmą Aviva lub wybranym przez klienta) i kosztorysowy (wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu przygotowanego przez rzeczoznawcę).
Nie jesteś pewien, czy uszkodzenie silnika będzie mogło zostać zlikwidowane z ubezpieczenia AC? Skontaktuj się z pracownikiem firmy ubezpieczeniowej i przedstaw mu przyczynę uszkodzenia jednostki napędowej. Możesz też ponownie zapoznać się z zapisami OWU. |
Awaria silnika – kiedy firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania?
Mimo że ubezpieczenie AC zwiększa poczucie bezpieczeństwa właściciela pojazdu, to jednak nie w każdej sytuacji. Powodem jest to, że nie każda szkoda może zostać zlikwidowana z tej polisy – dotyczy to również awarii silnika. Sekcja wyłączeń, która jest integralną częścią OWU, przewiduje liczne sytuacje, gdy ubezpieczyciel nie będzie musiał wypłacić odszkodowania. Powodami są najczęściej zaniedbania właścicieli aut.
Przeglądając zapisy OWU, można zauważyć, że towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej zastrzegają w sekcji wyłączeń, że nie wypłacą odszkodowania, gdy:
- Dojdzie do szkód eksploatacyjnych. Przed takimi uszkodzeniami silnika ubezpieczenie AC nie chroni nawet w najbardziej rozbudowanej wersji. Jeżeli zatankujesz niewłaściwe paliwo, to nie możesz liczyć na to, że firma ubezpieczeniowa pokryje koszty naprawy jednostki napędowej – będzie to dla niej nieopłacalne.
- Przyczyną awarii będzie zatarcie czy przegrzanie silnika lub jego osprzętu. Taki zapis można znaleźć w OWU firmy Allianz. W tym przypadku ubezpieczyciele zakładają, że to niedbalstwo kierowcy doprowadziło do uszkodzenia jednostki napędowej i z tego względu odmawiają wypłaty odszkodowania czy pokrycia kosztów jej naprawy.
- Uszkodzenie jednostki napędowej zostało spowodowane jazdą z otwartą pokrywą silnika. Wówczas firmy ubezpieczeniowe (np. Aviva) uznają, że kierowca nie dopilnował podstawowych zasad bezpiecznej jazdy i również odmawiają wypłaty odszkodowania.
Do uszkodzenia silnika może też dojść, gdy za kierownicą usiądzie nietrzeźwy kierowca. Jeżeli spowoduje on szkodę, np. wjedzie w drzewo czy do rowu, to ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić wypłaty odszkodowania z polisy AC.
Parkujesz na parkingu zewnętrznym i zimą masz problem z uruchomieniem pojazdu? Nie pomoże ci posiadanie ubezpieczenia AC. Realne wsparcie (pomoc przy uruchomieniu silnika) możesz jednak otrzymać, kupując ubezpieczenie assistance. Od niektórych ubezpieczycieli otrzymasz ten produkt jako gratis do OC. |
Zassanie wody przez silnik – czemu nie można liczyć na odszkodowanie?
W sekcje wyłączeń AC różnych ubezpieczycieli często można znaleźć informację mówiącą, że ubezpieczyciel nie pomoże, gdy dojdzie do zassania wody przez silnik. To jedno z najpopularniejszych wyłączeń.
Przykłady zapisów dotyczących zassania wody w OWU różnych firm ubezpieczeniowych | |
Allianz | „Odpowiedzialność Allianz nie obejmuje szkód polegających na uszkodzeniu silnika wskutek zassania wody podczas jazdy, lub próby uruchomienia silnika w warunkach stwarzających takie zagrożenie”. |
Compensa | „Ubezpieczeniem nie są objęte szkody będące następstwem uszkodzenia na skutek zassania cieczy przez układ dolotowy powietrza w silniku pojazdu”. |
Generali | „Ochroną ubezpieczeniową nie są objęte szkody: polegające na uszkodzeniu silnika wskutek zassania wody podczas jego pracy lub próby uruchomienia silnika w warunkach stwarzających takie zagrożenie”. |
HDI (marka Warty) | „Ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody polegające na uszkodzeniu silnika wskutek zassania wody podczas jego pracy lub próby uruchomienia silnika w warunkach stwarzających takie zagrożenie”. |
Link4 | „Nie wypłacamy odszkodowania za uszkodzenie Pojazdu, które powstanie wskutek zassania wody do silnika podczas jazdy”. |
Proama | „Ochroną ubezpieczeniową nie są też objęte szkody polegające na uszkodzeniu silnika Pojazdu wskutek zassania wody podczas jego pracy lub próby uruchomienia silnika w warunkach stwarzających takie zagrożenie”. |
Dlaczego firmy ubezpieczeniowe nie chcą pomagać swoim klientom w tej sytuacji? Powodem są wysokie koszty naprawy silnika, który zassał wodę – w wielu przypadkach taka naprawa jest nieopłacalna, gdyż wymagałaby gruntownego remontu jednostki napędowej. Warto jednak wiedzieć, że zassanie wody przez silnik nie jest tym samym, co jego zalanie. Aby można mówić o zassaniu wody przez jednostkę napędową, musi ona pracować podczas zdarzenia (lub kierowca musi próbować ją uruchomić).
Niektóre firmy ubezpieczeniowe wskazują, że nie utożsamiają zassania wody przez silnik z zalaniem silnika. Takie rozróżnienie stosuje w OWU firma mtu24. Kierowca, którego samochód zostanie np. ochlapany wodą przez pojazd jadący z naprzeciwka, wciąż ma szansę na wsparcie ubezpieczyciela. Aby nie doszło do zassania wody, należy wezwać holownik i nie podejmować prób uruchomienia pojazdu.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.