ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Utrata prawa jazdy – najważniejsze informacje

Pozytywne zaliczenie kursu na prawo jazdy skutkuje wydaniem dokumentu ważnego przez okres piętnastu lat. Wyjątek stanowią te wydane dla osób z zastrzeżeniami lekarza, uprawniające do jazdy przez dziesięć lat lub krócej. Przed zmianą przepisów, uprawnienia obowiązywały bezterminowo. Upływ zastrzeżonego terminu nie stanowi niestety jedynego sposobu na utratę dokumentu, a wręcz inne okoliczności mogą pozbawić cię również uprawnień. Jakie są to okoliczności? Jak odzyskać prawo jazdy? Wszystkiego dowiesz się z lektury tego artykułu.

 

Za co w 2021 można stracić prawo jazdy?

Zasadniczo, utrata prawa jazdy grozi z trzech przyczyn. Po pierwsze znaczne przekroczenie prędkości – o szczegółach dalej, po drugie popełnienie przestępstwa lub wykroczenia związanego z jazdą pod wpływem alkoholu, a po trzecie za przekroczenie limitu punktowego. Zależnie od powodu, dla którego zostanie ci zabrany dokument, różne są konsekwencje. 

 

Utrata prawa jazdy za prędkość

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości zazwyczaj wiąże się z odpowiedzialnością finansową. Taryfikator przewiduje kary z zakresu od pięćdziesięciu do 500 złotych, zależnie od różnicy między dopuszczalną prędkością a tą rzeczywistą, będzie ona odpowiednio wyższa. Jeśli przekroczysz limit o ponad 50 kilometrów na godzinę, to kara pieniężna nie jest jedyną konsekwencją, która może cię spotkać, a grozi ci także utrata prawa jazdy. Konieczne jest poczynienie zastrzeżenia, że przepis ten sankcjonuje tylko przekroczenie w terenie zabudowanym, wbrew zapowiadanym wcześniej zmianom, że będzie dotyczyło to również innych dróg. Standardowym okresem w takim wypadku będą trzy miesiące. 

Kto może odebrać prawo jazdy?

Uprawnienie do odebrania ci dokumentu posiada już sam kontrolujący cię policjant, za wystawieniem odpowiedniego pokwitowania, choć decyzję wydaje starosta właściwy ze względu na gminę wystawienia prawa jazdy.

 

Jak odzyskać prawo jazdy za prędkość?

Jeśli zależy ci na szybkim odzyskaniu uprawnień nie powinieneś wsiadać za kierownicę. Kolejna kontrola, w czasie której będziesz w dalszym ciągu pozbawiony prawa jazdy, będzie wiązała się, poza mandatem, z przedłużeniem tego okresu o kolejne trzy miesiące, a przy jeszcze następnej, zostanie skierowany do sądu wniosek o ukaranie z art. 180a Kodeksu karnego, jako że niestosowanie się do tej decyzji stanowi przestępstwo, zagrożone nawet dwoma latami więzienia. Odzyskanie uprawnień następuje automatycznie, wraz ze zwrotem prawa jazdy, po upływie trzech miesięcy. 

 

Utrata prawa jazdy za alkohol

Wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu nigdy nie jest odpowiedzialne. Mimo wszystko, należy podkreślić, że konsekwencje zależą od tego, jak duża ilość tej substancji zostanie zdiagnozowana w wydychanym powietrzu lub we krwi.

  • Stężenie poniżej 0.2 promila nie prowadzi do żadnych konsekwencji prawnych.
  • Między 0.2 a 0.5 promila, grozi ci natomiast już nawet utrata prawa jazdy, dodatkowo będziesz musiał zapłacić od 50 do 5000 złotych, otrzymasz 10 punktów karnych, a niekiedy nawet zostaniesz pozbawiony wolności do sześciu miesięcy.
  • Największe konsekwencje grożą, gdy zdecydujesz się prowadzić pojazd z ponad 0.5 promila alkoholu we krwi. Jest to już przestępstwo, utrata prawa jazdy jest orzekana przez sąd, na okres przynajmniej trzech lat, ponownie otrzymasz 10 punktów karnych, grzywna będzie uzależniona od dochodów, a dodatkowo obowiązkowo będziesz musiał zapłacić minimum 5000 złotych, na rzecz Funduszu Pokrzywdzonych oraz Pomocy Postpenitencjarnej. 

 

Jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu?

Odzyskanie dokumentu i wiążących się z nim uprawnień jest możliwe co do zasady po odbyciu orzeczonego okresu zakazu kierowania. Nie będzie to możliwe wyłącznie, jeśli z alkoholem we krwi spowodowałeś wypadek. Wówczas utrata prawa jazdy jest orzekana bowiem dożywotnio. W pozostałych wypadkach, następnego dnia po zakończeniu tego okresu możesz złożyć wniosek do odpowiedniego starostwa powiatowego, a następnie konieczne będzie pozytywne zaliczenie egzaminu

 

Utrata prawa jazdy za punkty

Stosunkowo najrzadziej spotykana przyczyna utraty prawa jazdy. Wiąże się ona z uzyskaniem 24 lub 20 punktów karnych w ciągu roku. Dopuszczalny bilans jest zależny od stażu kierowcy. Jeśli kierujesz pojazdami krócej niż rok, to nie możesz dopuścić do wyższego salda niż 20 punktów, a pozostali prowadzący mogą zgromadzić ich aż 24.

 

Badania lekarskie po utracie prawa jazdy  

Także i droga do odzyskania uprawnień jest zróżnicowana zależnie od tego, jak długo kierowca posiadał prawo jazdy. Dla grupy prowadzącej do roku konieczne będzie uzyskanie ponownie pozytywnego wyniku z testu teoretycznego oraz praktycznego egzaminu państwowego na prawo jazdy. W przypadku kierowców o dłuższym stażu starosta kieruje ich na kurs dotyczący bezpieczeństwa ruchu (kurs reedukacyjny), a jeśli jest to niezbędne, to także na badania psychologiczne i lekarskie. 

 

Jeśli dostałeś już kilka mandatów, a nie pamiętasz ile punktów zgromadziłeś dotychczas na swoim koncie, to możesz to sprawdzić to online, logując się na stronie rządowej swoim profilem zaufanym, na przykład za pomocą swojego konta bankowego. 

Utrata prawa jazdy zastrzeżona jest dla wypadków wyjątkowych. Jeśli tylko nie popełniasz regularnie wykroczeń bądź jeśli nie zdecydujesz się prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu, to nie musisz zbytnio się tego obawiać. Gdyby jednak przytrafiło się ci już jedno z powyższych, mamy nadzieję, że powyższe informacje pozwolą ci jak najszybciej odzyskać uprawnienia. 

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również