ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Utrata wartości handlowej pojazdu - jak ją obliczyć?

Na skrzyżowaniu równoległym inny kierowca wymusił pierwszeństwo, w efekcie czego twój samochód wymaga naprawy? Od ubezpieczyciela sprawcy możesz oczekiwać więcej niż tylko odszkodowania. Sprawdź, czym jest utrata wartości handlowej pojazdu.

 

Czym jest utrata wartości pojazdu po szkodzie?

Zasady są proste: jeżeli zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej, masz prawo do szeregu świadczeń z OC sprawcy. Możesz ubiegać się m.in. o:

  • Odszkodowanie za szkody materialne. Firma ubezpieczeniowa ma obowiązek opłacić naprawę twojego samochodu lub wypłacić ci kwotę, która pozwoli ci go naprawić.
  • Samochód zastępczy. Czasem pozornie drobna stłuczka może spowodować tak duże szkody, że nie będziesz mógł korzystać ze swojego pojazdu przez kilka lub kilkanaście dni. Wówczas z OC sprawcy możesz dostać pojazd zastępczy.
  • Zwrot kosztów za holowanie pojazdu. Jeżeli kontynuowanie jazdy nie było możliwe i musiałeś wezwać pomoc drogową, firma ubezpieczeniowa powinna zwrócić ci związane z tym wydatki.

Wymienione świadczenia nie są wszystkimi, do jakich masz prawo. Auto po kolizji jest trudniej sprzedać. Jeżeli kiedykolwiek kupowałeś używany samochód, to z pewnością zwracałeś uwagę na to, czy oglądane egzemplarze nie są powypadkowe. Wielu kierowców rozglądając się za używanym pojazdem, z góry skreśla te auta, które brały udział w stłuczkach. Sprzedawca auta po kolizji musi zatem znacząco obniżyć cenę, aby znaleźć kupca. W takim przypadku mówi się o utracie wartości po szkodzie.

Utrata wartości handlowejsamochodu po szkodzie jest sprawą oczywistą - ceny samochodów powypadkowych są niższe niż tych, które nigdy nie uczestniczyły w kolizji czy wypadku. Właśnie dlatego należy ci się również odszkodowanie za utratę wartości samochodu.

Każdy poszkodowany kierowca wie, że należy mu się odszkodowanie od sprawcy, a precyzując od firmy ubezpieczeniowej, na którą sprawca odpowiednio wcześniej przeniósł ryzyko. Niestety, niewielu kierowców ubiega się o odszkodowanie za utratę wartości pojazdu - większość z nich nie jest świadoma, że przysługuje im takie świadczenie od firmy ubezpieczeniowej.

Utrata wartości pojazdu po szkodzie a odszkodowanie

Kiedy dostaniesz odszkodowanie z tytułu utraty wartości pojazdu? Powinieneś wiedzieć, że:

  • Odszkodowanie będzie ci przysługiwać tylko wówczas, gdy doszło do szkody częściowej. Jeżeli firma ubezpieczeniowa orzeknie szkodę całkowitą, to nie będziesz mógł się do niej zwrócić o odszkodowanie z tytułu utraty wartości pojazdu.
  • Firmy ubezpieczeniowe najczęściej nie wypłacają odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu, jeżeli poszkodowany kierowca nie złożył wniosku. Jeżeli chcesz otrzymać należne ci środki, będziesz musiał wykazać się inicjatywą.

To, że należy ci się rekompensata za utratę wartości pojazdu, wynika bezpośrednio z zapisów znajdujących się w kodeksie cywilnym. Sporządzając pismo do ubezpieczyciela, możesz powołać się na art. 361 § 2. Zgodnie z nim naprawienie szkody obejmuje:

  • straty, które poniosłeś jako poszkodowany,
  • korzyści, jakie mógłbyś osiągnąć, gdyby nie wyrządzono ci szkody.

W drugim przypadku sprawa jest jasna. Jeżeli zdecydujesz się sprzedać pojazd, który brał udział w stłuczce, to zarówno handlarz, jak i osoba prywatna zaproponują ci cenę niższą niż za auto, które nie jest powypadkowe.

 

Jak obliczyć utratę wartości samochodu po wypadku?

Ustalenie, ile samochód stracił na wartości, nie jest sprawą ani prostą, ani oczywistą - w przepisach brakuje wskazówek, jak należy to zrobić. Jeżeli chcesz ubiegać się o odszkodowanie z tytułu utraty wartości pojazdu, to powinieneś wiedzieć, że utratę wartości handlowej swojego auta możesz udowodnić na kilka sposobów:

  • Przedstawiając oferty cenowe z popularnych serwisów ogłoszeniowych, które dotyczą pojazdów o tych samych parametrach, ale bezwypadkowych i powypadkowych. Z takiego zestawienia powinno wynikać, ile na sprzedaży samochodu powypadkowego traci właściciel.
  • Podpierając się opinią wydaną przez rzeczoznawcę majątkowego. Wydanie opinii będzie jednak wiązać się dla ciebie z dodatkowymi kosztami. Traktuj tę opcję jako ostateczność.
  • Korzystając z Instrukcji Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów. Dokument ten został opracowany przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych EKSPERTMOT i jest dobrze znany ubezpieczycielom.

Z przywołanej wyżej Instrukcji EKSPERTMOT wynika, że prawo do odszkodowania z tytułu utraty wartości samochodu ma m.in. właściciel samochodu osobowego lub terenowego, o ile pojazd ten nie jest używany dłużej niż sześć lat.

Czy właściciele starszych pojazdów mają szansę na odszkodowanie z tytułu utraty wartości pojazdu? Tak, przy czym istotny jest stan techniczny pojazdu. Z reguły firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie za utratę wartości jedynie właścicielom samochodów zadbanych i z niewielkim przebiegiem.

Jak napisać wniosek o utratę wartości pojazdu?

Gdy już ustalisz, jakie odszkodowanie za utratę wartości rynkowej pojazdu powinieneś otrzymać, pozostaje ci jedynie sporządzić wniosek do firmy ubezpieczeniowej sprawcy kolizji. Prawidłowo sformułowane pismo powinno zawierać następujące informacje:

  • data i miejsce sporządzenia wniosku,
  • twoje dane adresowe i kontaktowe (jako poszkodowanego) oraz dane adresowe firmy ubezpieczeniowej, do której kierujesz wniosek,
  • numer szkody lub numer polisy,
  • tytuł pisma - np. „Wniosek o wypłatę odszkodowania za utratę wartości rynkowej samochodu”,
  • data i miejsce kolizji - opisz krótko, gdzie doszło do kolizji i jakie samochody brały w niej udział - podaj ich numery rejestracyjne,
  • kwota, o której wypłatę wnioskujesz, a która będzie stanowić odszkodowanie za utratę wartości rynkowej pojazdu,
  • numer rachunku bankowego, na który ubezpieczyciel ma przelać odszkodowanie.

Przygotowany dokument musisz podpisać. Jeżeli dysponujesz dodatkową dokumentacją - np. pismem od rzeczoznawcy majątkowego - dołącz ją do wniosku jako załączniki.

Firma ubezpieczeniowa może nie przychylić się do twojego wniosku. W tej sytuacji nie pozostajesz bez wyjścia - możesz złożyć pozew do sądu. W większości przypadków złożenie pozwu mobilizuje ubezpieczycieli do zawarcia z poszkodowanym ugody i wypłaty odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również