Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Śmierć właściciela samochodu rodzi szereg wątpliwości. Najczęściej zadawane pytania to: czy najbliżsi zmarłego mogą użytkować auto, czy OC i inne polisy komunikacyjne wygasają i jak przepisać pojazd na spadkobiercę. Sprawdziliśmy, jak brzmią odpowiedzi.
Samochód po śmierci właściciela – co z OC, AC, NNW i assistance?
Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe i nie wygasa po śmierci właściciela pojazdu – samochód w dalszym ciągu znajduje się pod ochroną ubezpieczeniową. W rezultacie można z niego korzystać, a spadkobiercy nie muszą szukać nowego OC. To duże ułatwienie, które nie zawsze ma zastosowanie w przypadku dodatkowych polis komunikacyjnych, do których należą m.in. AC, NNW i assistance.
Czysamochód po śmierci właścicielanadal znajduje się pod ochroną autocasco? Jeżeli jesteś spadkobiercą i chcesz wiedzieć, czy po ewentualnej kradzieży pojazdu otrzymasz odszkodowanie, musisz zapoznać się z treścią umowy. Odnośnie zapisów znajdujących się w tym dokumencie możliwości są dwie:
- umowa wygasa z upływem okresu, na jaki została zawarta – wówczas nie musisz jeszcze kupować AC czy assistance, bo auto wciąż pozostaje pod ochroną ubezpieczeniową,
- umowa wygasa z chwilą śmierci właściciela auta – to oznacza, że po śmierci posiadacza samochód nie będzie już objęty dodatkową ochroną.
W drugim przypadku jako spadkobierca samochód po śmierci właściciela możesz ubezpieczyć. Ten obowiązek (w zakresie OC) ciąży solidarnie na wszystkich spadkobiercach. Jednak w praktyce sprawą najczęściej zajmuje się osoba wytypowana przez pozostałych spadkobierców.
Co wówczas, gdy OC wygasa za kilka dni? Samochód po śmierci właściciela nadal trzeba ubezpieczać. Jeżeli znalazłeś się w takiej sytuacji, powinieneś skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i wytłumaczyć, czemu to ty będziesz podpisywał umowę i nabywał ubezpieczenie OC. |
Zmiana właściciela pojazdu po śmierci – jakie są formalności?
Zmarły mógł pozostawić testament – wówczas wystarczy np. udać się do notariusza, aby stwierdzić przyjęcie (lub odrzucenie) spadku. Alternatywą jest założenie sprawy w sądzie – na efekt w postaci orzeczenia będziesz musiał jednak poczekać dłużej. Jeżeli testamentu nie ma, następuje dziedziczenie ustawowe. Stwierdzenie nabycia spadku również może odbyć się u notariusza, chociaż jest też inna droga załatwienia formalności – przez sąd.
Jeżeli to ty jesteś spadkobiercą, musisz pamiętać o przerejestrowaniu samochodu. Możesz to zrobić na dwa sposoby:
- przez internet – aby podpisać złożony wniosek, będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość i w tym celu potrzebujesz np. profilu zaufanego,
- osobiście w urzędzie – wówczas osobiście (lub przez pełnomocnika) będziesz musiał w umówionym dniu złożyć w urzędzie komplet dokumentów.
Jak odbywa się zmiana właściciela pojazdu po śmierci? Urzędnicy dokonują korekty w zakresie własności pojazdu – to ty zostaniesz wpisany do dowodu rejestracyjnego jako właściciel.
Uwaga! Od niedawna obowiązują nowe przepisy w zakresie rejestracji pojazdów i zgłaszania nabycia lub zbycia samochodu. Jeżeli nie dopilnujesz formalności, grozi ci kara finansowa w wysokości od 200 do 1000 zł. |
Co z samochodem po śmierci męża – czy auto można sprzedać?
Pytanie, co z samochodem po śmierci właściciela, może zadawać sobie też małżonek zmarłego – żona lub mąż. Taki samochód można zbyć, ale z reguły konieczne jest przeprowadzenie sprawy spadkowej. Dopiero po stwierdzeniu nabycia spadku małżonek (spadkobierca) może swobodnie dysponować samochodem, w tym go sprzedać.
Analogicznie wygląda kwestia sprzedaży pojazdu odziedziczonego przez innego spadkobiercę – w pierwszej kolejności konieczne jest notarialne lub sądowe stwierdzenie nabycia spadku. Następnie samochód można zatrzymać lub poszukać dla niego kupca.
Uwaga! Jeżeli sprzedajesz samochód po zmarłym właścicielu, a dla auta zostały zakupione ubezpieczenia dodatkowe (np. AC), będziesz miał prawo do zwrotu niewykorzystanej składki. Pamiętaj, że aby dostać zwrot, będziesz musiał poinformować firmę ubezpieczeniową o zbyciu odziedziczonego pojazdu.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.