Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!
W tym roku wakacyjny wyjazd deklaruje ponad połowa Polaków – w sumie ponad 18 milionów dorosłych. Oznacza to, że w tym roku wyjedziemy na urlop równie tłumnie jak objęci badaniem Europejczycy z Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Francji, Austrii, Włoch oraz Hiszpanii.
Europejczycy wolą morze
Choć z roku na rok zainteresowanie górami rośnie, to tereny nadmorskie są nadal zdecydowanie bardziej popularne – wybiera je 62% europejskich urlopowiczów. Z kolei wyjazd w góry deklaruje jedynie 20% badanych. Wynik ten jest jednak aż o 6 punktów procentowych lepszy niż w roku 2013, kiedy to jedynie 14% mieszkańców Europy spędziło swój urlop w górach.
Jak relaks, to nad wodą
Popularność wyjazdów nad morze w dużej mierze wynika z wakacyjnych oczekiwań Europejczyków. Blisko 60% z nich chce spędzić urlop biernie, natomiast jedynie co trzeci zamierza wypoczywać w sposób aktywny. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach badań, gdyż nie da się ukryć, że słoneczne, piaszczyste plaże kojarzą się z beztroskim relaksem bardziej niż góry.
1/3 Polaków jedzie za granicę
W tym roku 1/3 Polaków deklaruje, że spędzi wakacje za granicą. Niezmiennie od kilku lat najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów organizowanych przez biura podróży są:
- Grecja,
- Turcja,
- Hiszpania,
- Egipt,
- Bułgaria,
- Włochy,
- Portugalia,
- Tunezja.
Podróże na własna rękę
Większość chętnych na zagraniczny urlop decyduje się jednak wyjechać na własną rękę. Co ciekawe, najczęściej wybieranym wówczas krajem wakacyjnej destynacji są Niemcy, które odwiedzi w tym roku co piąty polski turysta. Na kolejnych miejscach można znaleźć m.in.:
- Chorwację,
- Czechy,
- Hiszpanię,
- Włochy.
Polacy podobnie jak inni Europejczycy
Dwie trzecie Polaków deklaruje, że spędzi wakacje w kraju. Blisko połowa z nich wybiera się nad Bałtyk, co nie stanowi większego zaskoczenia – w Polsce od wielu lat dominują miłośnicy nadmorskiego lenistwa. Z drugiej jednak strony - podobnie jak w innych europejskich krajach - można u nas zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania górami, które odwiedzi w tym roku 40% polskich urlopowiczów - o ponad połowę więcej niż w roku ubiegłym. Czyżbyśmy polubiliśmy więc aktywny wypoczynek, czy może coraz bardziej doceniamy piękno polskich gór? A może po prostu wakacje nad Bałtykiem stały się dla nas zbyt drogie?
Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!