ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Wada ukryta samochodu - jak postępować?

Osoby kupujące używane samochody robią to coraz bardziej świadome - sprawdzają nie tylko stan techniczny pojazdu w zaufanym warsztacie samochodowym, ale również jego stan prawny. Niestety, nawet pomimo ostrożności możesz po prostu mieć pecha i kupić samochód z wadą ukrytą. Dowiedz się, co możesz wówczas zrobić.

Co to jest wada ukryta samochodu?

Na wielu portalach internetowych można znaleźć podobnie brzmiące wpisy: „kupiłem auto z wadą ukrytą - co robić?”. Aby odpowiedzieć na to pytanie, przede wszystkim trzeba wiedzieć, co to jest wada ukryta.

Jakie mogą wystąpić wady ukryte w samochodzie? Pojazd, który kupiłeś, może mieć wadę prawną lub fizyczną. Drugi rodzaj wad pojawia się częściej. Nabyte przez ciebie auto może np.:

  • nie mieć właściwości, które powinno mieć z uwagi na swoje przeznaczenie,
  • nie mieć właściwości, o których zapewniał cię sprzedawca,
  • nie nadawać się do celu, w jakim je kupiłeś,
  • nie zostać ci wydane w stanie zupełnym.

Uczciwy sprzedawca powinien cię szczegółowo poinformować o wszystkich znanych mu wadach. Jeżeli jednak po zakupie odkryjesz „szczegół”, o którego istnieniu sprzedawca cię nie uświadomił, możesz mówić o wadzie ukrytej.

Co to jest wada ukryta w samochodzie? To np. uszkodzenie, o którym nie wiedziałeś w momencie zakupu pojazdu.

 

Przykład: Kupiłeś używany samochód od osoby fizycznej. Sprzedawca zapewniał, że jest pierwszym właścicielem pojazdu i auto jest na pewno bezwypadkowe. Niestety, badanie miernikiem lakieru już po dokonaniu transakcji pozwoliło ci sprawdzić, że zakupiony pojazd brał wcześniej udział w kolizji. Gdy potwierdziłeś swoje przypuszczenie, możesz powiedzieć, że samochód ma wady ukryte.

Co zrobić, jeżeli auto ma ukrytą wadę?

Nie musisz godzić się na użytkowanie pojazdu, który ma wady ukryte - możesz skorzystać z rękojmi. Pojęcie to oznacza odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego właśnie za wady zarówno prawne, jak i fizyczne dotyczące sprzedawanej rzeczy. Co ważne, rękojmia dotyczy:

  • dealerów samochodowych - chociaż zdarza się to rzadko, wady ukryte w samochodzie mogą dotyczyć nowego pojazdu,
  • właścicieli komisów samochodowych - kupując pojazd od handlarza, powinieneś wykazać się czujnością i sprawdzić, czy w treści umowy to właśnie on jest wskazany jako sprzedawca (w przypadku pojazdów sprowadzonych np. z Niemiec czy Francji właściciel komisu może być wskazany jako pośrednik, a to z kolei minimalizuje szansę na odzyskanie pieniędzy),
  • osoby prywatnej - wady ukryte samochodu kupionego od osoby prywatnej to najczęściej spotykana sytuacja.

Kupiłeś samochód używany? Nie daj sobie wmówić, że nic nie można zrobić, bo rękojmia dotyczy wyłącznie nowych aut. Nie jest to prawda - z rękojmi będziesz mógł skorzystać, niezależnie od tego, od kogo kupiłeś samochód.

Przykład: Kupiłeś z komisu auto. Po pewnym czasie okazało się, że jego przebieg został sfałszowany - pojazd ma wadę ukrytą w postaci cofniętego licznika. Właściciel komisu może próbować odwieść cię od skorzystania z rękojmi, powołując się na to, że to uprawnienie przysługuje wyłącznie osobom kupującym nowy pojazd. Wówczas najlepiej zrobisz, jeżeli złożysz swoje żądanie na piśmie.

Czy możliwy jest zwrot samochodu po zakupie?

Po odkryciu wady ukrytej w kupionym samochodzie możesz zastanawiać się, co dalej. Kodeks cywilny przewiduje kilka rozwiązań - możesz starać się o:

  • obniżenie ceny samochodu - w tym przypadku sprzedawca powinien oddać ci część zapłaconej kwoty,
  • wymianę lub naprawę samochodu - pierwsza opcja jest praktycznie niemożliwa, jeżeli kupiłeś samochód używany,
  • odstąpienie od umowy - wówczas od sprzedawcy powinieneś otrzymać całą wpłaconą za samochód kwotę.

Zwrot samochodu po zakupie jest zatem możliwy, przy czym dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy wada jest istotna. Jeżeli odkryta przez ciebie w pojeździe wada ukryta będzie drobnostką, to nie będziesz mógł odstąpić od zawartej umowy.

Odkryłeś wadę ukrytą samochodu? Poinformuj sprzedawcę o swoich ustaleniach. Jeżeli nie odniesie się on do nich w ciągu 14 dni, to - zgodnie z obowiązującymi przepisami - zostaną one uznane za uzasadnione.

Uwaga! Odkrycie wady fizycznej samochodu nie zwalnia cię - jeśli jesteś właścicielem - od zakupu ubezpieczenia. Wymagane minimum to ubezpieczenie OC.

 

Ile jest czasu na zwrot samochodu używanego?

Odnośnie wad ukrytych samochodu pojawia się jeszcze jedno pytanie: ile masz czasu na zwrot zakupionego auta? Kwestię tę precyzuje kodeks cywilny - sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi wówczas, gdy wada została stwierdzona przed upływem dwóch lat.

Podpisując umowę kupna-sprzedaży samochodu, nie musisz obawiać się, że po odebraniu kluczyków do auta nie będziesz mógł już zgłosić żadnych zastrzeżeń. Przeciwnie - przepisy są tak skonstruowane, aby chronić nabywcę.

Jeżeli nigdy wcześniej nie podpisywałeś umowy kupna-sprzedaży samochodu, możesz nie wiedzieć, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Tymczasem w umowie może pojawić się niekorzystny dla ciebie zapis, zgodnie z którym odpowiedzialność z tytułu rękojmi sprzedawcy zostanie ograniczona lub nawet wyłączona. Pamiętaj, że taki zapis będzie bezskuteczny, jeżeli sprzedawca zataił przed tobą wadę.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również