Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!
Jesteś osobą, która od zorganizowanych wycieczek woli spontaniczne wyjazdy w nieznane? Jeżeli chciałbyś tegoroczne wakacje spędzić na łonie przyrody, to z naszego poradnika dowiesz się, w jakie miejsca warto się wybrać i co zabrać pod namioty.
Wakacje pod namiotem - co wziąć pod namioty?
Wyjazd pod namiot może być niezapomnianą przygodą, ale wymaga dokładniejszego przygotowania. Co zabrać pod namioty? Lista niezbędnych rzeczy jest dość długa i znajdują się na niej:
Namiot, śpiwór i karimata
Dostępne w sklepach modele namiotów różnią się m.in. rozmiarem, materiałem, z którego zostały wykonane i właściwościami (np. wodoodpornością). Planujesz nocleg pod namiotem w środku wakacji? Nawet jeśli spodziewasz się dobrej pogody, powinieneś pomyśleć o zakupie solidnego namiotu, który pozwoli na komfortowy wypoczynek i zapewni schronienie przed deszczem. Znaczenie ma też kolor materiału. Jeżeli namiot zamierzasz rozłożyć poza polem namiotowym czy kempingowym, najlepiej sprawdzi się model w kolorze zieleni lub khaki.
W chłodniejsze dni idealnie sprawdzi się śpiwór w kształcie mumii (z kapturem). Jeżeli na wakacje pod namiotem zamierzasz jechać np. pociągiem, zwróć uwagę też na wagę pakunku. Niezbędnym akcesorium pod śpiwór jest karimata. Alternatywą dla niej jest mata samopompująca, na którą z reguły decydują się osoby często wyjeżdżające na biwaki.
Odzież, ręczniki, sznurek na pranie, kosmetyczka i apteczka
Odzież, jaką spakujesz do plecaka, powinna być dobrana z myślą o różnych warunkach atmosferycznych. Niestety, polskie lato potrafi negatywnie zaskoczyć. Cieplejsza kurtka, kalosze czy nawet czapka - tego nie może zabraknąć w twoim ekwipunku.
Planując wakacje pod namiotem, zaopatrz się też w ręczniki uszyte z szybkoschnących materiałów. Aby je dobrze wysuszyć po każdym użyciu, podobnie jak upraną bieliznę i odzież, będziesz potrzebować sznurka na pranie.
W plecaku bezwarunkowo musi znaleźć się miejsce na apteczkę i kosmetyczkę. Najlepiej, abyś zaopatrzył się w apteczkę turystyczną, czyli skomponowaną z myślą o takim wyjeździe. Wyróżnia się ona większą liczbą elementów niż standardowe apteczki domowe i zawiera również podstawowe leki. Z kolei kosmetyczka powinna być na tyle pojemna, że zmieszczą się w niej wszystkie najpotrzebniejsze kosmetyki - w tym krem do opalania.
Kuchenka turystyczna, naczynia, sztućce i worki na śmieci
To, czy potrzebujesz kuchenki, zależy od tego, gdzie zamierzasz biwakować. Jeżeli planujesz rozłożyć namiot na polu kempingowym, to możesz mieć dostęp zarówno do sanitariatów, jak i kuchni. Wówczas własna kuchenka turystyczna okaże się zbędna. Jeżeli jednak szukasz miejsca do biwakowania z dala od ludzi, taki sprzęt będzie niezbędny, szczególnie w razie złej pogody.
Gdy na wakacje pod namiotem wybierasz się samochodem, możesz pozwolić sobie na spakowanie domowych naczyń i sztućców. W sytuacji, gdy zamierzasz zabrać tylko plecak, zainwestuj w naczynia składane. Z kolei w każdym przypadku przydadzą ci się worki na śmieci.
Zapalniczka, scyzoryk, mapa, filtr do wody i powerbank
Zapalniczka i scyzoryk to kolejne niezbędne elementy wyposażenia plecaka turysty. Jeżeli obowiązkowym punktem biwaku jest dla ciebie ognisko z kiełbaskami, to brak tych dwóch narzędzi szybko i mocno odczujesz. Z kolei gdy planujesz pobyt nad rzeką czy morzem i jednocześnie z dala od ludzi, przyda ci się mapa i filtr do wody. Mając na wyposażeniu dedykowany filtr, nie będziesz musiał dźwigać wody w plastikowych butelkach.
Dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą powerbanku. Jeżeli tylko raz na kilka dni będziesz miał możliwość naładować baterię smartfona, urządzenie to zapewni ci poczucie bezpieczeństwa - w razie konieczności zachowasz kontakt ze światem.
Jeżeli na wakacje pod namiot wybierasz się autem, możesz zabrać ze sobą więcej rzeczy, które podniosą komfort wypoczynku. To m.in.: meble turystyczne, grill turystyczny, prysznic turystyczny czy lodówka - również w wersji turystycznej. |
Co zabrać pod namiot z dzieckiem?
Jeżeli pod namiot wybierasz się z dzieckiem, rzeczy naturalnie będzie więcej. Poza odzieżą, dodatkowymi ręcznikami i kosmetykami, pamiętaj także o: chusteczkach nawilżających, dobrym kremie do opalania (koniecznie z wysokim filtrem), nakryciu głowy, chuście (sprawdzi się zamiast wózka) oraz latarce lub lampce na baterie. Ta ostatnia będzie niezbędna, jeżeli twoje dziecko boi się zasypiać w ciemności.
W deszczową pogodę dzieci szybko się nudzą. Z tego względu do plecaka warto spakować zabawki, książki czy gry planszowe.
Gdzie pod namiot w Polsce - lista ciekawych miejsc
Spakowanie plecaka to tylko część przygotowań - pozostaje jeszcze kwestia wyboru kierunku podróży. Gdzie jechać pod namiot? Możliwości jest wiele: możesz wybrać się m.in. na Mazury, w góry lub pojechać nad morze.
Mazury pod namiot
Na Mazurach bez trudu znajdziesz wiele pól namiotowych. Wiele z nich znajduje się tuż obok jeziora. Ceny zaczynają się od ok. 15 zł za dobę za osobę. Na większości kempingów znajdują się bary serwujące ciepłe posiłki, a na turystów czekają liczne atrakcje, np. boisko do gry w siatkówkę, szkółki windsurfingu, gokarty czy możliwość uczestniczenia w spływie kajakowym.
Gdzie pod namiot - góry
Wakacje pod namiotem w górach to szansa zarówno na kontakt z naturą, jak i poznanie wielu rzadziej uczęszczanych miejsc. W wielu miejscowościach na polach biwakowych za niewielkie pieniądze będziesz mógł rozłożyć namiot i skorzystać z łazienki czy przyłącza do prądu. Jeżeli chcesz nocować w trudnym miejscu - np. na przełęczy - pamiętaj przede wszystkim o prawidłowym zabezpieczeniu namiotu.
Pod namiot nad morze
Świetnym miejscem na biwak jest też Półwysep Helski. W sezonie we Władysławowie, w Kuźnicy czy Chałupach funkcjonuje wiele pól kempingowych i namiotowych, na których możesz się zatrzymać. Ich niewątpliwym atutem jest położenie - tuż nad Bałtykiem i Zatoką Pucką. Na niemal każdym polu znajdują się sanitariaty, bary i sklepy. Wszystkie oferują liczne atrakcje.
Planujesz biwak w lesie? Pamiętaj, że nocleg jest dozwolony wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego. Nie powinieneś rozkładać namiotu w parkach narodowych (jest to zabronione) i na prywatnym terenie bez uprzedniego uzyskania zgody właściciela. |
Gdzie pod namiot poza granicami Polski?
Myślisz o wakacjach za granicą? Jeżeli zastanawiasz się, gdzie wybrać się pod namiot za granicę, to możliwości jest wiele - popularne kraje to m.in. Hiszpania, Chorwacja, Grecja czy Norwegia. Zorganizowanie takiej wyprawy będzie jednak nie tylko bardziej czasochłonne, ale też kosztowne. Dodatkowo powinieneś zapoznać się z lokalnie obowiązującym prawem. W wielu krajach rozstawianie namiotów jest dozwolone wyłącznie na polach kempingowych lub biwakowych.
Podsumowanie: Co zabrać pod namiot - lista 25 najważniejszych rzeczy
- Namiot
- Śpiwór
- Karimata lub mata samopompująca
- Odzież na każdą pogodę
- Ręczniki szybkoschnące
- Sznurek na pranie
- Kosmetyczka z kosmetykami - w tym kremem do opalania
- Apteczka turystyczna
- Kuchenka turystyczna
- Naczynia i sztućce
- Worki na śmieci
- Zapalniczka
- Scyzoryk
- Mapa - ewentualnie kompas
- Filtr do wody
- Powerbank
- Meble turystyczne
- Grill turystyczny
- Prysznic turystyczny
- Lodówka turystyczna
Jeżeli wybierasz się pod namiot z dzieckiem, spakuj też:
- Chusteczki nawilżające
- Nakrycie głowy
- Chustę - zamiast wózka
- Latarkę
- Zabawki - również książki i gry planszowe
Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!