Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Wilgoć w aucie to częsty problem, który rzutuje nie tylko na komfort, ale i bezpieczeństwo. Wpływa negatywnie na zdrowie użytkowników pojazdu, a sam samochód naraża na korozję i usterki. Często w zawilgoconym aucie pojawiają się parujące szyby, co skutkuje ograniczeniem widoczności i może stworzyć niebezpieczne sytuacje na drodze. Podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny takiego zjawiska i jak pozbyć się wilgoci z auta.
Czemu szyba w samochodzie paruje? Przyczyny wilgoci w aucie
Do głównych powodów nadmiernego gromadzenia się w aucie wilgoci można zaliczyć zapychanie się kanałów odpływowych. Problem dotyczy przede wszystkim kanałów odpływowych podszybia. Sprzyja temu gromadzenie się zanieczyszczeń (np. liści, osadów z materii organicznej i kurzu) na karoserii w okolicy przedniej szyby. Woda, zamiast ściec swobodnie kanałami, zbiera się i przedostaje razem z powietrzem do wnętrza auta. Może też przeciekać przez zaślepki, otwory technologiczne i przepusty od wiązki elektrycznej.
Przyczyną nadmiernej wilgoci w samochodzie może być również zanieczyszczony filtr kabinowy, usterka nawiewów powietrza i różnego rodzaju nieszczelności występujące w połączeniach szyb z karoserią, na uszczelkach drzwi, w szyberdachu, w odpływach klimatyzacji, w układzie ogrzewania. Zawilgoceniu wnętrza pojazdu sprzyjają uszkodzenia w karoserii i nieprofesjonalnie wykonane naprawy blacharskie. Zdarza się, że niektóre samochody obarczone są wadami konstrukcyjnymi, które powodują przedostawanie się wody do środka.
Parowanie przedniej szyby i smród w samochodzie, czyli skutki wilgoci w aucie
Nadmierna wilgoć w pojeździe zawsze jest sytuacją niekorzystną, zarówno dla kondycji auta, jak i zdrowia jego użytkowników. Wskutek zbyt dużej wilgotności powietrza i nasiąkania wodą wnętrza pojazdu, tworzy się zapach stęchlizny (niektórzy kierowcy określają go wprost jako smród w samochodzie). Świadczy on o możliwym rozwoju zarodników pleśni i grzybów, co jest szkodliwe dla ludzkiego organizmu, przede wszystkim układu oddechowego.
Nadmierna wilgoć naraża karoserię samochodu na korodowanie w profilach niewidocznych gołym okiem. Jest też niebezpieczna dla wiązki elektrycznej, ponieważ powoduje wilgotnienie przewodów i połączeń, co prowadzi z kolei do korozji metalu w połączeniach. Efektem mogą być problemy w prawidłowym funkcjonowaniu elektryki i elektroniki, zwarcia i awarie sterowników. Jednym z najbardziej zauważalnych i uciążliwych skutków wilgoci w samochodzie są parujące szyby.
Jak zapobiegać parowaniu szyb w samochodzie?
Zanim zmuszeni będziemy do szukania sposobów na to, jak usunąć wilgoć z samochodu, warto pamiętać o prewencji w zakresie tego problemu. O ile auto nie ma wad konstrukcyjnych, przy odpowiednim postępowaniu po prostu nie dopuścimy do nadmiernego zawilgocenia wnętrza pojazdu. Ważne jest utrzymywanie pojazdu w czystości i nie gromadzenie w nim niepotrzebnych przedmiotów, przede wszystkim ubrań, innych tekstyliów, pozostałości napojów i jedzenia. Samochód powinien być regularnie wietrzony przy odpowiedniej pogodzie. Nie można również zapominać o okresowej wymianie filtra kabinowego, dbałości o stan uszczelek i drożność odpływów. Zimą przed wejściem do samochodu powinniśmy porządnie otrzepać ubranie i buty z ewentualnego śniegu.
Samochodowy pochłaniacz wilgoci
Jeśli wyczuwamy w samochodzie zapach stęchlizny lub widzimy wodę skraplająca się na szybach, pierwszym krokiem powinno być zidentyfikowanie źródła problemu (np. zablokowany kanał odpływowy podszybia), a kolejnym jego usunięcie. Jeśli dywaniki są wilgotne trzeba je wyprać i dokładnie wysuszyć, podobnie tapicerkę. Osuszanie dobrze wspomaga samochodowy pochłaniacz wilgoci. Elektryczny pochłaniacz wilgoci do samochodu lub specjalne granulki z silikonowego żelu – specyfiki te można łatwo kupić.
Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do samochodu?
Można też samodzielnie stworzyć pochłaniacz wilgoci z ryżu. To bardzo proste. Wystarczy do woreczka uszytego z cienkiej bawełny wsypać ziarna nieugotowanego ryżu. Jeśli zastanawiamy się, jak zlikwidować nieprzyjemny zapach w samochodzie, do ryżu warto dodać świeżo zmieloną czarną kawę.
Sposób na parujące szyby
Czasami pomimo braku usterek i prawidłowego dbania o auto, szyby w samochodzie i tak parują. Dzieje się to szczególnie podczas deszczowej pogody i w okolicznościach, kiedy wilgotność powietrza jest duża. Najbardziej parują szyby brudne, dlatego podstawowym działaniem prewencyjnym jest dbanie o czystość szyb. Można zastosować również jeden ze specjalistycznych preparatów antyroszeniowych. Ich formuła oparta jest o mikrocząsteczki, które odpychają parę wodną. Preparaty działają zazwyczaj do kilku tygodni, a za ich skuteczną alternatywę uznaje się piankę do golenia. Wyczyszczenie nią szyby daje podobny efekt.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.