Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Jeśli przydarzy ci się wypadek lub inne zdarzenie, którego skutkiem będzie zniszczenie samochodu, z pewnością spotkasz się z pojęciem wyceny szkody. Zarówno w przypadku wyceny szkody całkowitej, jak i częściowej wysokość wypłaconego ci odszkodowania będzie zależała od oceny rzeczoznawcy, dlatego warto wiedzieć na czym polega jego praca i jakie masz prawa w stosunku ubezpieczyciela zaniżającego kwotę odszkodowania.
Rzeczoznawca samochodowy przy wycenie szkody
Rzeczoznawca samochodowy to specjalista zajmujący się przede wszystkim ocenianiem poczynionych szkód, wycenianiem wartości pojazdów oraz – na zlecenie sądu – wydawaniem ekspertyz. W przypadku, gdy zostanie zniszczony samochód, może okazać się nieocenionym wsparciem, gdy próbujemy ustalić z ubezpieczycielem jak najkorzystniejszą wysokość odszkodowania. Przeważnie firmy ubezpieczeniowe mają już podpisany kontrakt z rzeczoznawcą i często zdarza się, że dokonuje oceny na korzyść firmy, na czym traci osoba ubezpieczona. Dlatego, dla własnego dobra, lepiej o tym nie zapominać.
Dlatego jeśli masz wątpliwości co do sugerowanej kwoty lub chcesz mieć całkowitą pewność, że w rzeczywistości nie należy ci się wyższe odszkodowania, powinieneś skorzystać z usługi oferowanej przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego. Warto zwrócić się do niego również w tej sytuacji, gdy wskazano cię jako winnego wypadku, kolizji itp., a uważasz, że wina nie była po twojej stronie. Za określenie uszkodzeń, jakie powstały w pojeździe, niezależny rzeczoznawca przeważnie pobiera opłatę w wysokości od 300 do 500 zł.
Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
Po tym, jak niezależny rzeczoznawca samochodowy wycenił szkodę i okazało się, że przysługuje ci wyższe odszkodowanie, niż zaproponował ubezpieczyciel, należy napisać odwołanie od jego decyzji. W najczęstszych przypadkach na wystosowanie tego pisma poszkodowany ma 3 lata od wydania przez firmę opinii, jednak nie warto tyle zwlekać. Rozpatrzenie odwołania może zająć od 30 do 60 dni.
Niezbędnymi danymi, jakie należy podać, są:
dane osoby poszkodowanej – imię, nazwisko oraz adres;
dane towarzystwa ubezpieczeniowego – nazwa, adres;
numer polisy;
numer wydanej przez towarzystwo decyzji;
numer szkody.
Przy wypełnianiu uzasadnienia przydadzą się informacje z ekspertyzy rzeczoznawcy samochodowego, wycena pojazdu, dokumenty (faktury), które wykażą, że kwota przyznana przez ubezpieczyciela jest niewystarczająca na pokrycie szkód.
Czym jest i ile wynosi szkoda całkowita z OC i AC?
Szkoda całkowita z OC nie jest równoznaczna z tą z AC. Ale co oznacza sam ten termin? Aby stwierdzić, że dla samochodu doszło do powstania szkody całkowitej, należy udowodnić, że usunięcie powstałych w nim szkód jest zbyt kosztowne, aby było opłacalne. Wówczas osobie ubezpieczonej wciąż przysługuje odszkodowanie z powodu poniesionych strat. Szkoda całkowita zostaje uznana w momencie, gdy koszt naprawy samochodu byłby wyższy niż wartość pojazdu w dniu, gdy doszło do wypadku, kolizji czy innego zdarzenia tego typu. Jeśli tak nie jest, ubezpieczony otrzymuje odpowiednie odszkodowanie.
Te informacje dotyczyły ubezpieczenia OC. Z kolei dla AC powstanie szkody całkowitej zatwierdza się wtedy, gdy cena jej likwidacji przekroczyłaby wartość rynkową samochodu co najmniej o 70% (w momencie, gdy był jeszcze nieuszkodzony). Wówczas pojazd zostaje uznany za wrak. Towarzystwo ubezpieczeniowe może go przejąć, ale nie ma takiego obowiązku.
Jeśli szkoda całkowita została stwierdzona, istnieje możliwość wystąpienia o przyznanie samochodu zastępczego. Trzeba jednak spełnić konieczne warunki. Po pierwsze, poszkodowany nie może posiadać drugiego pojazdu. Po drugie, musi udowodnić, że auto jest dla niego konieczne, aby mógł normalnie funkcjonować. Będzie mógł z niego korzystać od dnia, w którym jego własne zostanie zniszczone, do tego, w którym będzie go stać na zakup nowego. Jeśli natomiast jego towarzystwo ubezpieczeniowe uzna, że ten celowo zwleka z nabyciem auta, ma prawo nie przedłużać korzystania z zapasowego.
Chcąc mieć pewność, że otrzymasz uczciwie wycenione odszkodowanie za szkodę całkowitą, możesz, jak już wspominaliśmy, zatrudnić niezależnego rzeczoznawcę samochodowego. Możesz jednak zadbać o to dużo wcześniej, czyli podczas wykupywania polisy ubezpieczeniowej. Polisa OC i AC zakupiona u renomowanego ubezpieczyciela znacznie zwiększy szanse na uzyskanie satysfakcjonującego odszkodowania. Aby znaleźć takie towarzystwo wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Compero.pl, dzięki której poznasz ofertę najlepszych ubezpieczycieli w Polsce.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.