Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Układ hamulcowy jest jednym spośród najważniejszych w naszym samochodzie. Jego prawidłowe działanie to nie tylko możliwość sprawnego zatrzymania się, ale przede wszystkim odpowiedniego zadbania o kwestię bezpieczeństwa. Nie tylko tarcze czy przewody hamulcowe wymagają okresowych przeglądów i wymiany. Istotny jest także poziom i stan płynu hamulcowego. Jak wymienić płyn hamulcowy? Kiedy należy to zrobić?
Co to jest płyn hamulcowy?
Płyn hamulcowy to higroskopijny środek, czyli wchłaniający wodę, niemniej jednak zanim opuści fabrykę, woda jest z niego całkowicie usuwana. Dzięki czemu, jego odporność na wrzenie sięga nawet kilkuset stopni Celsjusza, a to bardzo ważne, gdyż podczas wielokrotnego albo długotrwałego hamowania, może się mocno rozgrzać. Jeśli nie zacznie wrzeć, to nie utraci swoich właściwości. Niestety, im więcej będzie w nim wody, tym będzie to robił coraz mniej sprawnie, gdyż temperatura wrzenia znacząco spadnie
Dlaczego należy pamiętać o sprawdzaniu płynu hamulcowego?
Jeśli w układzie hamulcowym nie będzie odpowiedniej ilości płynu, możliwość zatrzymania pojazdu zmniejsza się albo zostaje całkowicie wyeliminowana. Zatem tak istotne jest częste kontrolowanie jego poziomu (zbiorniczek w aucie usytuowany jest pod maską, poziom winien zawierać się między minimum a maksimum), jak również sprawdzanie, czy z przewodów hamulcowych nie ma żadnych wycieków.
Płyn hamulcowy ma niestety pewne wady. Otóż starzeje się, jak również z czasem wchłania wodę. Płyn traci swoje antykorozyjne właściwości, co doprowadza w sposób bezpośredni do korozji tłoczków znajdujących się w zaciskach hamulcowych, ale też pozostałych istotnych elementów całego układu.
Płyn hamulcowy wchłania wodę poprzez elastyczne końcówki w przewodach hamulcowych. Jeśli płyn zawiera do 1 proc. wody, ma jeszcze jak najbardziej odpowiednie właściwości, zaś temperatura jego parzenia przekroczy 185 stopni Celsjusza. Niestety już zawartość wody na poziomie 2 proc. ma wpływ na obniżenie temperatury wrzenia o około 20 stopni Celsjusza, co przekłada się na mniejszą skuteczność hamowania. Jeśli wody w płynie hamulcowym będzie powyżej 3 proc., musi on zostać natychmiast wymieniony. Należy pamiętać o tym, że od razu po otwarciu opakowania z płynem hamulcowym, trzeba go wlać do układu. Jeżeli pozostawimy otwarte opakowanie, zawartość będzie się już nadawała tylko do wyrzucenia.
Dlaczego hamulec jest „miękki”?
Pierwsze, co powinno zwrócić naszą uwagę to miękki pedał hamulca. Nie musi to wcale oznaczać, iż całość układu została zapowietrzona. Miękki pedał to taki, który bardzo łatwo wpada w podłogę i uniemożliwia skuteczne hamowanie. Oznacza to zazwyczaj zbytnie zawilgocenie płynu. Nasuwa się jednakże pytanie: skąd woda w płynie hamulcowym? To bardzo proste – przewody hamulcowe nie są na tyle szczelne, na ile może się nam wydawać. To właśnie za sprawą mikroporów do całego układu przedostaje się wilgoć, a tym bardziej w obecnych warunkach pogodowych. Dzięki właściwościom higroskopijnym tego płynu wilgoć jest przez niego wchłaniana. Woda zawarta w płynie wywołuje w rezultacie wpadanie pedału hamulca w podłogę. Co gorsza, w czasie zimy przy większych mrozach, pojawia się także ryzyko występowania korków z lodu w układzie. W rezultacie kierowca traci możliwość hamowania w jednym, albo nawet w kilku kołach. Gorzej, jeśli tego korki występują w paru miejscach. Wtedy wyhamowanie może zostać w ogóle uniemożliwione.
Jak wymienić płyn hamulcowy?
Aby wymienić płyn hamulcowy, nie należy spuszczać całego płynu z układu hamulcowego, lecz stopniowo uzupełniać go w zbiorniku. Przed wymianą płynu, należy odpowiednio przygotować samochód, tzn. osadzić go na najazdach lub podnośniku i zdjąć wszystkie opony. Następne kroki to:
- Odkręcenie odpowietrzników (WAŻNE: nie wszystkich na raz) – należy zacząć od odkręcenia odpowietrznika, który znajduje się najdalej od pompy hamulcowej (prawy tylny odpowietrznik, a następnie kolejne). Jeśli chodzi o odkręcenie odpowietrzników w samochodzie z układem ABS to kolejność jest odwrotna.
- Podłączenie gumowego węża prowadzącego od butelki na ciecz do odpowietrznika, w celu zapobiegnięcia rozlania płynu hamulcowego oraz napowietrzenia go.
- Następnie należy poprosić jakąś osobę (np. domownika), aby powoli kilkukrotnie nacisnął pedał hamulca w samochodzie, a później na określony znak przytrzymał go wciśniętego.
- „Pompowanie” można zakończyć wtedy, gdy kolor płynu zacznie być zgodny z świeżo dolewanym do zbiorniczka i będzie tam żadnych pęcherzyków powietrza – wtedy można puścić pedał hamulca.
- Tak samo należy postąpić z kolejnymi odpowietrznikami.
Co ile wymieniać płyn hamulcowy?
Okres jesieni i zimy kojarzymy przeważnie z wilgocią i niestety w tych warunkach płyn hamulcowy znacznie szybciej straci swoje właściwości. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie jego kondycji jeszcze przed nastaniem zimy. Płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata lub ok. 60 tysięcy przejechanych kilometrów.
Wymiana płynu hamulcowego - cena
Praktycznie wyłącznie fani własnych aut orientują się, jaki rodzaj płynu hamulcowego zawiera ich pojazd. Posiadają także wiedzę odnośnie całkowitego kosztu jego wymiany. Każdy spośród producentów aut zawiera w dołączonej do nich dokumentacji, jaki rodzaj płynu został zastosowany. Trzeba się tego bezwzględnie trzymać, ponieważ nie każdy typ płynu, pomimo tego, że zasada jego działania jest identyczna, będzie właściwy do dowolnie wybranego układu hamulcowego.
Dokonując uzupełnienia braków w zakresie płynu hamulcowego, musimy się zaopatrzyć w dedykowany do danego auta płyn. Zwykle można go nabyć na stacjach benzynowych w cenie mniejszej, aniżeli 20 złotych za butelkę półlitrową. Ile kosztuje wymiana płynu hamulcowego? Za wymianę płynu w warsztacie samochodowym, trzeba będzie zapłacić około 100 złotych.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.