Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Zalanie mieszkania lub domu to problem, którego z pewnością nikt sobie nie życzy. Niestety, jak wszystkie trudności w życiu, zdarzenie to może przyjść niespodziewanie i być całkowicie nieuniknione. Co zrobić by stres w związku z taką komplikacją był mniejszy, a straty dużo niższe? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Zalanie mieszkania lub domu – co zrobić?
Zalanie mieszkania to bardzo nieprzyjemna sytuacja, na którą każdy jest narażony. Mieszkając w budynku wielorodzinnym można zostać zalanym przez sąsiada z góry, jak również samemu spowodować zalanie lokatorów mieszkania na dole. Mieszkańcy najwyższych pięter bloków oraz domów również mogą paść ofiarą zalania w wyniku awarii sieci wodociągowej, ogrzewania, czy sprzętów pobierających wodę (pralka, zmywarka). W takiej sytuacji najważniejszy jest spokój i opanowanie, a także szybkie zlokalizowanie problemu. Następnym krokiem powinno być zapobiegnięcie dalszemu wyciekowi oraz ograniczenie szkód, np. poprzez wyniesienie z mieszkania jeszcze suchych rzeczy. Kolejna czynność to sporządzenie dokumentacji niezbędnej do uzyskania odszkodowania.
Zdjęcia, świadkowie i protokół
Niezwłocznie po zaobserwowaniu zalania powiadom sąsiada mieszkającego pod tobą i zarządcę budynku. Szybka reakcja pozwoli ograniczyć szkody. Przyczyn awarii może być wiele. Nie zawsze jest to wina sąsiada mieszkającego nad tobą. Wyciek może być spowodowany również w wyniku zaniedbania dewelopera lub wspólnoty czy awarii technicznej.
Po zabezpieczeniu sprzętów, które jeszcze nie ucierpiały, trzeba zrobić dokumentacje zaistniałej sytuacji. W tym celu warto zrobić zdjęcia i nagrać film. Dobrze mieć też świadków zaistniałej sytuacji: sąsiada (najlepiej winowajcę, ale może być też inny, który poświadczy prawdziwość zdarzenia) i zarządcę budynku.
Gdy już zrobisz dokumentacje i usuniesz bieżące skutki zdarzenia, warto napisać protokół. Jeżeli da się je ustalić, to powinny znajdować w nim się takie dane, jak: data zdarzenia, adres mieszkania, nazwisko właściciela i ewentualnego najemcy, przyczynę zalania, dokładny opis powstałych szkód, dane osób odpowiedzialnych za zalanie.
Na protokole powinni podpisać się poszkodowany i świadkowie zdarzenia oraz, jeżeli to możliwe, winowajca.
Kto płaci za zalanie mieszkania?
W teorii za pokrycie szkód związanych z zalaniem mieszkania powinien odpowiadać winowajca. Jeżeli jest to wina sąsiada, powinien on poczuwać się do odpowiedzialności i pomóc ci finansowo. Jeśli natomiast wina leży po stronie dewelopera, wszelkie odszkodowanie powinno być w jego gestii.
W praktyce wygląda to nieco inaczej. Nie zawsze zalanie mieszkania musi być ewidentną winą sąsiada. Ze swojej strony mógł on wszystkiego dopilnować, a przyczyną może być wadliwa część w instalacji czy źle podłączony sprzęt przez wynajętą przez niego firmę. Jest to niewątpliwie sytuacja stresująca i powodująca spory. Nawet mając dowody zalania, możesz mieć duże problemy z wyegzekwowaniem pieniędzy. By ułatwić sobie naprawę szkód, warto pomyśleć o tym wcześniej i wykupić odpowiednie ubezpieczenie od zalania mieszkania.
Ubezpieczenie od zalania mieszkania
Jeśli zalaniu uległo twoje mieszkanie i masz ustalonego winowajcę posiadającego ubezpieczenie, możesz ubiegać się odszkodowania z jego polisy. Jednak dużo bardziej komfortową sytuacją jest posiadanie własnego ubezpieczenia od zlania. Nie będziesz wówczas, często tygodniami czy miesiącami, musiał dochodzić swoich praw, a odrapane ściany czy spuchnięte panele szybko odnowisz lub wymienisz na nowe z pieniędzy od ubezpieczyciela. Ważne jest, aby do ubezpieczyciela zgłosić się z odpowiednią dokumentacją zdarzenia, o której była mowa wcześniej. Im dokładniejsza, tym łatwiej uzyskasz pomoc. Ważny jest też czas. Na zgłoszenie zdarzenia masz najczęściej od trzech do siedmiu dni. Odzyskanie pieniędzy od sąsiada czy zarządcy będzie już leżeć w kwestii twojego ubezpieczyciela.
Jakie odszkodowanie za zalane mieszkanie?
Wysokość odszkodowania za zalane mieszkanie zależy od zakresu i sumy ubezpieczenia, na którą się zdecydujesz wybierając polisę ubezpieczeniową oraz od ilości szkód, jakie zostały wyrządzone podczas tego zdarzenia. Ostateczną wartość odszkodowania poznasz dopiero po wykonaniu oględzin przez rzeczoznawcę.
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?
Na koszt ubezpieczenia mieszkania wpływa wiele czynników. Należą do nich:
- lokalizacja – dużo tańsza jest polisa w mniejszym mieście niż na przykład w Krakowie czy Poznaniu,
- wartość nieruchomości – istotna do ustalenia wysokości odszkodowania,
- kondygnacja – ważna także przy ubezpieczeniu od włamania,
- własne zabezpieczenia – rolety zewnętrzne, drzwi antywłamaniowe czy monitoring znacząco mogą obniżyć składkę,
- otaczający teren – bliskość rzeki może podwyższyć składkę ze względu na ryzyko powodzi,
- prowadzenie działalności gospodarczej – jeżeli prowadzisz firmę w lokalu, który chcesz ubezpieczyć, to składka za polisę takiej nieruchomości będzie sporo wyższa,
- dobra historia u ubezpieczyciela – jeżeli jesteś długoletnim klientem możesz liczyć na zniżki u ubezpieczyciela.
Ile kosztuje ubezpieczenie domu?
Wysokość składki na ubezpieczenie domu obliczana jest według podobnych kryteriów, jak w przypadku ubezpieczenia mieszkania. Nie jest brana pod uwagę jedynie kondygnacja, choć liczba pięter w domu może być uwzględniana. Na dodatkowy koszt polisy, w kwestii ubezpieczenia domu, wpływa jego metraż, a także wielkość całej posesji, na której się znajduje. Nie bez znaczenia jest również rok budowy domu i rodzaj konstrukcji.
Zakres ochrony – im wyższy, tym więcej zapłacisz
Najmniej zapłacisz za podstawowe ubezpieczenie. Obejmuje ono mury, elewacje i elementy stałe mieszkania. Wliczają się w nie: armatura sanitarna, meble w zabudowie, okna i drzwi. Jeżeli interesuje cię ochrona bardziej kompleksowa, będziesz musiał zapłacić więcej. Najdroższy wariant ubezpieczenia to taki, który uchroni cię nie tylko przed wydarzeniami losowymi, ale również powstałymi w wyniku twoich zaniedbań.
Roczny koszt polisy,, w zależności od zakresu ochrony może wynosić od kilkudziesięciu złotych do nawet 2000 zł. Tu najważniejsza jest indywidualna wycena ubezpieczyciela i wybranie odpowiedniej dla siebie ochrony.
Co w przypadku gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania?
Kilka dni, jakie masz na zgłoszenie zdarzenia ubezpieczycielowi i dodatkowy stres, mogą skutkować tym, że nie dostarczysz pełnej dokumentacji. Na podstawie tej otrzymanej ubezpieczyciel może odmówić udzielenia odszkodowania. Możesz odwołać się od jego decyzji. Masz na to aż trzy lata, jednak lepiej zrobić to jak najszybciej. W odwołaniu opisz jeszcze raz dokładnie sprawę i dołącz wszystkie dowody, bo być może coś pominąłeś w poprzednim wniosku.
Jak napisać odwołanie do ubezpieczalni?
Odwołanie najlepiej złożyć drogą elektroniczną lub w formie pisemnej – bezpośrednio w oddziale u ubezpieczyciela lub pocztą. Jeżeli nie masz czasu udać się do oddziału, a masz wiele załączników, to warto skorzystać z formy pisemnej i całość nadać listownie.
Znajdź najlepiej dopasowaną do twoich potrzeb polisę ubezpieczeniową za pośrednictwem serwisu Compero.pl. W naszym szerokim wachlarzu polis mieszkaniowych znajdują się oferty najbardziej renomowanych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu bez trudu wykupisz ochronę swojego lokum nie tylko przed zalaniem, ale i innymi zdarzeniami losowymi.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.