Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Dowód osobisty to bardzo ważny dokument, który znaleziony przez osobę postronną lub ukradziony może stanowić przepustkę do zaciągnięcia kredytu, zawarcia umowy, zakupu sprzętu elektronicznego na raty czy innych przestępstw finansowych. Z tego artykułu dowiesz się jak i gdzie szybko zastrzeżesz swój dowód osobisty.
Zastrzeżenie dowodu osobistego - co zrobić w przypadku kradzieży dokumentu?
Zastrzeżenie dowodu osobistego w przypadku jego kradzieży czy zgubienia jest bardzo istotne. Nie jest to wprawdzie obowiązek poparty przepisami prawa, jednak należy to zrobić dla własnego bezpieczeństwa, jednak zanim to zrobisz musisz pamiętać o kilku ważnych krokach.
Przede wszystkim upewnij się, że straciłeś dokument - zastanów się, kiedy ostatnio go używałeś i gdzie go widziałeś, sprawdź dokładnie wszystkie przegródki w portfelu, wizytowniku, torbie oraz kieszenie spodni, bluz i kurtek. Zapytaj również domowników, czy nie widzieli twojego dowodu. Jeżeli jesteś pewny, że dokument nigdzie się nie zawieruszył, sprawdź stan konta w swoim banku i włącz tymczasową blokadę zgromadzonych środków. Ten krok powinien skutecznie uniemożliwić potencjalnemu złodziejowi popełnienie przestępstwa finansowego, a możesz go wykonać bez wychodzenia z domu - za pomocą serwisu transakcyjnego banku lub infolinii.
Jeżeli z twojego konta zniknęła jakaś kwota i jesteś pewien, że sam nie dokonałeś tej transakcji, zgłoś na policję kradzież dowodu osobistego. Zgłoszenie kradzieży na Policji wiąże się z automatycznym zastrzeżeniem dowodu osobistego, jednak warto po wizycie na komendzie udać się również do banku, gdzie zgłoszony przez ciebie fakt kradzieży dowodu osobistego zostanie przekazany do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.
Jak zastrzec dowód osobisty w przypadku zgubienia dokumentu?
Jeżeli jesteś pewien, że twój dowód osobisty nie został skradziony i po prostu go zgubiłeś, również powinieneś zastrzec dokument. Nigdy nie masz pewności, że osoba, która go znajdzie okaże się uczciwa i zwróci ci twoją własność. Zastrzeżenie dowodu osobistego może odbyć się na kilka sposobów.
Zastrzeżenie dowodu osobistego w banku
Wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze w Polsce uczestniczą w Systemie Dokumentów Zastrzeżonych, zatem nie musisz się kierować bezpośrednio do placówki, w której masz założone konto, lecz do najbliższego banku. Zgłoszenie zaginięcia dokumentu w banku wiąże się z automatycznym przesłaniem informacji o zastrzeżeniu dowodu osobistego do wszystkich banków. Utracone dokumenty mogą zastrzegać w bankach również osoby, które nie korzystają z usług bankowych.
BIK - zastrzeżenie dowodu osobistego
Zastrzeżenie dowodu osobistego w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) jest zdecydowanie najszybszym i najprostszym sposobem, pod warunkiem, że posiadasz założone konto w systemie BIK. Taki profil warto posiadać nie tylko ze względu na ewentualną konieczność zastrzeżenia dowodu osobistego, ale też innych dokumentów, którego możesz dokonać z każdego miejsca na świecie.
Do zablokowania swojego dokumentu wystarczy mieć dostęp do internetu, zalogować się do systemu i kliknąć zastrzegam dowód. Gdy zastrzegasz dowód osobisty na platformie BIK, całkowicie wyłączasz go z obiegu, co spowoduje, że nikt już nie będzie mógł potwierdzić tożsamości na jego podstawie.
Zastrzeżenie dowodu osobistego w urzędzie miasta
Zaginięcie dowodu osobistego można też zgłosić w dowolnym urzędzie miasta lub gminy w Polsce. W celu zgłoszenia utraty dokumentu wystarczy wypełnić formularz DO/F/2 (Formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego). Podczas wykonywania takiej operacji w urzędzie wymagane jest wylegitymowanie się innym dokumentem, np. paszportem.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.