ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – druk, formalności, terminy

Sprzedałeś samochód? Pamiętaj, że o zbyciu auta musisz poinformować wydział komunikacji i firmę ubezpieczeniową. Zobacz, jak to zrobić i ile masz czasu na zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Przypominamy też konsekwencje, jakie mogą czekać na zapominalskich właścicieli pojazdów.

 

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – wydział komunikacji 

Pierwszą instytucją, w której powinieneś zgłosić sprzedaż auta, jest wydział komunikacji, w którym dokonałeś rejestracji. Zastanawiasz się, czy można zgłosić sprzedaż samochodu przez internet? Zawiadomienia o zbyciu pojazdu można dokonać na trzy sposoby: w urzędzie, korespondencyjnie lub online. 

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu w urzędzie 

Możesz osobiście lub przez pełnomocnika złożyć zawiadomienie o zbyciu pojazdu we właściwym wydziale komunikacji. Dokumenty, których będziesz potrzebował, aby załatwić sprawę to: 

  • wypełniony druk zawiadomienia o zbyciu pojazdu, 
  • dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport, a jeżeli jesteś cudzoziemcem, również karta pobytu, 
  • kopia dokumentu potwierdzającego zbycie samochodu, np. umowy kupna-sprzedaży. 

Jeżeli zdecydowałeś, że w urzędzie będzie reprezentował Cię profesjonalny pełnomocnik (np. radca prawny), to do załatwienia sprawy konieczne będzie jeszcze pełnomocnictwo. 

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – ile czasu na to masz? Na zawiadomienie wydziału komunikacji o zbyciu pojazdu masz 30 dni. Uwaga! Z uwagi na pandemię COVID-19 termin ten został wydłużony i wynosi 180 dni.  

 

Dokumentów nie musisz dostarczać do urzędu osobiście – do wydziału komunikacji możesz wysłać zawiadomienie o zbyciu pojazdu pocztą. 

 

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu przez internet 

Aby zgłosić sprzedaż samochodu przez internet, będziesz potrzebował dostępu do narzędzia, za którego pośrednictwem potwierdzisz swoją tożsamość. Takimi narzędziami są profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany. 

Procedura wygląda następująco: będziesz musiał wypełnić druk zawiadomienia o zbyciu pojazdu, a następnie go zeskanować. Kolejne kroki to: 

  • przejście na stronę login.gov.pl i zalogowanie się na swoje konto, 
  • dołączenie załączników – druku zawiadomienia o zbyciu pojazdu wraz z dokumentem potwierdzającym zbycie, np. umową kupna-sprzedaży, 
  • podpisanie zgłoszenia i sprawdzenie, czy na wskazany adres e-mail przyszło urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP). 

Jeżeli nie posiadasz profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego, to nie będziesz mógł załatwić sprawy przez internet. 

Uwaga! Na podstawie nowych przepisów właściciel samochodu, który nie złoży zawiadomienia o zbyciu pojazdu w wydziale komunikacji, może zostać ukarany karą finansową w wysokości od 200 do 1000 zł. 

 

Chcesz założyć profil zaufany? Możesz to zrobić bezpłatnie zarówno przez internet, jak i w punkcie potwierdzającym. Posiadając profil zaufany, drogą elektroniczną będziesz mógł załatwiać sprawy w niemal wszystkich urzędach. 

 

Zawiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu – jak to zrobić? 

O sprzedaży pojazdu należy zawiadomić również ubezpieczyciela. Czy można zgłosić sprzedaż samochodu przez internet? Tak, większość firm ubezpieczeniowych w momencie zawarcia umowy otwiera klientowi konto online, za którego pośrednictwem może on załatwiać wszystkie sprawy związane z ubezpieczeniem pojazdu. 

Ile masz czasu na zawiadomienie o zbyciu pojazdu ubezpieczyciela? Powinieneś to zrobić w ciągu 14 dni. Taki termin na zgłoszenie sprzedaży auta przewiduje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (art. 32.1). 

 

Sprawdziliśmy, jak złożyć zawiadomienie o zbyciu pojazdu w dwóch popularnych firmach ubezpieczeniowych – Link4 i PZU. 

Link4 – jak zgłosić sprzedaż samochodu? 

Wykupiłeś OC lub AC w Link4 i zastanawiasz się, jak zgłosić sprzedaż samochodu w tym towarzystwie ubezpieczeniowym? Możesz to zrobić na kilka sposobów: 

  • przez internet – wystarczy, że skorzystasz z formularza zamieszczonego na stronie internetowej Link4 (jest to sposób rekomendowany przez Link4), 
  • telefonicznie – na stronie internetowej Link4 możesz zostawić numer telefonu, na który oddzwoni konsultant (wówczas o zbyciu auta poinformujesz doradcę klienta w rozmowie telefonicznej), 
  • wysyłając zawiadomienie na adres do korespondencji Link4 – Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna, ul. Postępu 15, 02-676 Warszawa. 

Dzięki zgłoszeniu ubezpieczycielowi sprzedaży auta polisa nie odnowi się automatycznie – nie otrzymasz wezwania do zapłaty składki na kolejny rok. 

 

PZU – gdzie zgłosić sprzedaż samochodu? 

Jak zgłosić sprzedaż samochodu w PZU? Analogicznie jak w przypadku Link4 możesz to zrobić na jeden z kilku sposobów: 

  • przez internet – wystarczy, że wypełnisz formularz zamieszczony na stronie internetowej PZU lub prześlesz skan umowy kupna-sprzedaży na adres kontakt@pzu.pl, 
  • korespondencyjnie – dokumenty wyślij na adres: PZU, ul. Postępu 18a, 02-676 Warszawa, 
  • osobiście – dokumenty możesz dostarczyć do jednego z oddziałów PZU działających na terenie Polski lub agentowi. 

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu PZU jest niezwykle proste. Poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży lub przekazaniu auta w darowiźnie jest konieczne, ponieważ dzięki niemu unikniesz wezwania do zapłaty składki OC na kolejny rok. 

 

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – druk 

Dokumentem przez Ciebie poszukiwanym jest druk zawiadomienia o zbyciu pojazdu? Zarówno wydziały komunikacji działające na terenie Polski, jak i firmy ubezpieczeniowe stosują własny formularz zawiadomienia o zbyciu pojazdu. Jeżeli chcesz zgłosić zbycie samochodu, to: 

  • druk zawiadomienia o zbyciu pojazdu znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych wydziałów komunikacji, 
  • formularz zawiadomienia o zbyciu pojazdu publikuje na swojej stronie internetowej praktycznie każdy ubezpieczyciel. 

Wzory dokumentów, jakimi posługują się urzędy i ubezpieczyciele, są podobne – różnice są nieznaczne.  

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również