ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Zemsta faraona – czym jest i jak jej uniknąć?

Planujesz wczasy w jednym z egzotycznych kurortów? Aby nie spędzić całego urlopu w hotelowym pokoju, powinieneś wystrzegać się tzw. zemsty faraona. Czym jest zemsta faraona i jak jej uniknąć? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

 

 

Co to jest zemsta faraona?

Zemsta faraona to po prostu potoczne określenie na infekcję przewodu pokarmowego, na którą cierpią osoby wyjeżdżające na wakacje do krajów Bliskiego Wschodu. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego nie są, jak mogłaby wskazywać nazwa, spowodowane klątwą byłych władców Egiptu, ale odmienną florą bakteryjną.

Czy wiesz, że zespół objawów funkcjonujący jako „zemsta faraona” jest też określany innymi nazwami? Przykładowe to: „klątwa faraona” czy „zemsta sułtana”.

Dolegliwości charakterystyczne dla zemsty faraona są powszechne. Szacuje się, że nawet u 70 proc. osób podróżujących do krajów, w których standard sanitarny jest niższy niż w Europie, mogą pojawić się problemy związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego.

 

Zemsta faraona – objawy

Jakie są objawy zemsty faraona? Jeżeli w przeszłości zdarzyło ci się zatrucie pokarmowe, z pewnością zauważysz podobieństwa. Częściej występujące objawy zemsty faraona to:

  • biegunka,
  • ból brzucha,
  • gorączka,
  • ból głowy,
  • nudności,
  • dreszcze,
  • brak apetytu.

W trakcie wakacyjnego wyjazdu nie musisz zaobserwować u siebie wszystkich tych symptomów jednocześnie. Pojawić może się np. jedynie ból głowy i brak apetytu.

Czy zemsta faraona jest zaraźliwa? Tak, zemsta faraona jest chorobą zaraźliwą. Z tego względu zupełną podstawą jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Ile trwa zemsta faraona?

Nie ma reguły – każdy może inaczej przechodzić zemstę faraona. Uciążliwe dolegliwości mogą trwać dwa, trzy czy pięć dni i najczęściej ustępują samoistnie. Jeżeli nudności, wymioty czy gorączka utrzymują się dłużej, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Objawy zemsty faraona mogą doprowadzić do odwodnienia. Z tego względu nie należy ich lekceważyć. Jeżeli – mimo podjętych starań – wystąpiły u ciebie symptomy zemsty faraona, powinieneś pamiętać o tym, aby odpoczywać i pić dużo płynów.

Poznaj listę krajów, w których turyści najczęściej cierpią na zemstę faraona: Tunezja, Arabia Saudyjska, Egipt, Izrael, Katar, Kuwejt, Turcja.

Jak uniknąć zemsty faraona?

Słyszałeś o zemście faraona? W najbliższym czasie wybierasz się na Bliski Wschód i zastanawiasz się, jak zabezpieczyć się przed zemstą faraona? Jest kilka sposobów, dzięki którym możesz uniknąć przykrych dolegliwości. Oto trzy wskazówki:

  1. ogranicz mycie się wodą z kranu  – ręce, twarz i zęby myj wodą butelkowaną,
  2. nie spożywaj wody z kranu – wybieraj zawsze wodę butelkowaną, zrezygnuj z napojów serwowanych w lokalnych barach,
  3. obieraj wszystkie zakupione na lokalnych targach owoce i warzywa, które zamierzasz zjeść – samo ich umycie nie wystarczy.

Jak się ustrzec zemsty faraona? Jeszcze przed wyjazdem za granicę powinieneś zaopatrzyć się w medykamenty, które wesprą twój układ pokarmowy. Większość tego rodzaju wyrobów medycznych jest dostępna w aptekach bez recepty.

Co jeść w trakcie zemsty faraona?

Możesz próbować zabezpieczyć się przed zemstą faraona, ale jeżeli twoja odporność jest osłabiona, mogą pojawić się problemy ze strony układu pokarmowego. Co powinieneś wówczas jeść, aby wspomóc organizm w walce z bakteriami i wirusami?

Wśród produktów polecanych przy objawach charakterystycznych dla zemsty faraona wymienić należy gotowane warzywa, ryż czy sucharki. W tym czasie powinieneś natomiast zrezygnować z alkoholu, pikantnych przypraw czy pieczywa.

Pamiętaj też o spożywaniu dużej ilości płynów. W ten sposób zapobiegniesz odwodnieniu organizmu. Gdy poczujesz się lepiej, będziesz mógł opuścić hotel i w pełni korzystać z uroków urlopu.

Czeka cię długi lot? Sprawdź, czym jest jet lag i jak możesz sobie pomóc zarówno przed wylotem, jak i po pojawieniu się pierwszych objawów.

Zemsta faraona a ubezpieczenie turystyczne

Jeżeli po przylocie do Turcji czy Egiptu pojawią się u ciebie objawy wskazujące na zemstę faraona i będą one utrzymywać się przez dłuższy czas, konsultacja z lekarzem może okazać się niezbędna. Właśnie na taki wypadek potrzebujesz dobrego ubezpieczenia. W tym przypadku karta EKUZ nie pomoże.

Zemsta faraona a karta EKUZ

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest bardzo popularna wśród turystów wyjeżdżających za granicę. Niestety, nie wystarcza ona, gdy masz w planach zwiedzać jeden z krajów Bliskiego Wschodu. Dlaczego? Powody są dwa:

  • EKUZ to dokument unijny – posiadając kartę EKUZ, możesz korzystać ze świadczeń medycznych w krajach należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego stowarzyszenia Wolnego Handlu,
  • posiadając kartę EKUZ, możesz skorzystać z leczenia, ale na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, w którym przebywasz – oznacza to, że za część świadczeń będziesz musiał zapłacić.

Już pierwszy punkt eliminuje przydatność karty EKUZ – w krajach określanych mianem Bliskiego Wschodu ta karta ci się nie przyda.

Jaką polisę turystyczną kupić?

Przed wyjazdem do Egiptu czy Tunezji powinieneś zakupić ubezpieczenie turystyczne. Dobrze dobrana polisa zapewni ci:

  • pokrycie kosztów leczenia – jak można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych szczególnie droga jest hospitalizacja,
  • sfinansowanie leczenia choroby przewlekłej, np. cukrzycy – jeżeli twój stan się pogorszy i będziesz wymagać pomocy medycznej,
  • opłacenie hospitalizacji po wypadku, którego doznasz, uprawiając sporty – mowa tu m.in. o nurkowaniu, windsurfingu czy przejażdżce skuterem wodnym.

Każda firma ubezpieczeniowa proponuje też dodatkowe polisy. Możesz rozszerzyć ochronę m.in. o bagaż (otrzymasz odszkodowanie po jego zniszczeniu czy kradzieży) lub OC w życiu prywatnym.

Ile kosztuje polisa turystyczna? Składki wyliczane są indywidualnie dla każdego klienta. Przykładowo w Avivie za polisę na siedem dni z ochroną ubezpieczeniową na cały świat trzeba zapłacić od 265 do 899 zł.

Wiedząc już, co to jest zemsta faraona, nie powinieneś lekceważyć kwestii ubezpieczenia. Kupując polisę, możesz zapewnić sobie dostęp do lekarzy, a za wizytę zapłaci ubezpieczyciel.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również