Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Chcesz poruszać się po drodze zespołem pojazdów? Twoje bezpieczeństwo nie zależy wyłącznie od dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze – w tym przypadku musisz jeszcze pamiętać o kilku ograniczeniach. Dowiedz się, jaka jest dopuszczalna masa całkowita i długość zespołu pojazdów.
Co to jest zespół pojazdów – definicja
Jeżeli nigdy wcześniej nie spotkałeś się z określeniem „zespół pojazdów”, możesz zastanawiać się, co to właściwie znaczy i kiedy można mówić o takim zespole. Co to jest zespół pojazdów i jak brzmi jego definicja?
Definicja zespołu pojazdów znajduje się w ustawie Prawo o ruchu drogowym – przez zespół pojazdów rozumie się pojazdy, które zostały złączone ze sobą w celu poruszania się po drodze jako całość. Przykładami zespołu pojazdów są:
- samochód osobowy z przyczepą kempingową,
- samochód ciężarowy z naczepą,
- samochód dostawczy z lekką przyczepą (do 750 kg).
Ustawa Prawo o ruchu drogowym precyzuje przy tym, że zespołu pojazdów nie będą stanowiły pojazdy złączone w celu holowania.
Jaka jest dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów?
Aby jazda zespołu pojazdów nie zagrażała bezpieczeństwu ruchu drogowego, wprowadzono zasady dotyczące jego dopuszczalnej masy całkowitej. Kierowcy, którzy korzystają choćby z przyczepek lekkich, często zadają pytanie, jak obliczyć dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów i czym różni się ona od rzeczywistej masy zespołu pojazdów.
Informację o dopuszczalnej masie całkowitej samochodu lub przyczepy znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Z kolei rzeczywista masa pojazdu to jego masa wraz z zawartością – pasażerami i ładunkiem. |
Załóżmy, że zestaw pojazdów, który chcesz prowadzić, to samochód osobowy i przyczepa lekka (do 750 kg). W tej sytuacji dopuszczalna masa całkowita tego zespołu pojazdów nie może przekraczać 4250 kg. Wystarczy zatem, że zsumujesz dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym odpowiednio samochodu i przyczepy, a następnie sprawdzisz, czy suma nie jest większa niż wspomniane 4250 kg.
Co z kolei z rzeczywistą masą całkowitą? Rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej samochodu. Musisz zatem sprawdzić, ile po załadowaniu ładunku będzie ważyć przyczepa i następnie porównać tę wartość z rzeczywistą masą całkowitą auta.
Jaka jest maksymalna długość zespołu pojazdów?
Aktualnie obowiązujące przepisy wskazują, ile wynosi maksymalna długość zespołu pojazdów. Wartość ta jest uzależniona od tego, z ilu pojazdów składa się zespół. Dopuszczalne są następujące kombinacje:
- gdy zespół pojazdów składa się z trzech pojazdów (jeżeli zespół jest ciągnięty przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny) – jego maksymalna długość wynosi 22 m,
- gdy zespół pojazdów jest złożony z dwóch pojazdów (jeżeli zespół jest ciągnięty przez pojazd silnikowy inny niż ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny) – jego maksymalna długość to 18,75 m.
Jednocześnie od powyższych regulacji przewidziane są wyjątki. W ustawie Prawo o ruchu drogowym można przeczytać, że maksymalna długość zespołu pojazdów, który składa się z:
- samochodu osobowego i naczepy – wynosi 16,5 m,
- motocykla i przyczepy – wynosi 4 m,
- motoroweru i przyczepy – wynosi 4 m,
- roweru i przyczepy – wynosi 4 m,
- wózka rowerowego i przyczepy – wynosi 4 m.
Aby poruszać się po drodze zespołem pojazdów złożonym z większej liczby pojazdów lub przekraczającym podane długości (przewóz ponadgabarytowy), konieczne jest uzyskanie zezwolenia.
Ograniczenia dotyczące maksymalnej długości i dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów to nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia ograniczeń prędkości. Zespół pojazdów może poruszać się z prędkością:
|
Zespół pojazdów a ubezpieczenie – co trzeba wiedzieć?
Jeżeli masz w planach zakup lekkiej przyczepy czy przyczepy kempingowej, musisz pamiętać o ubezpieczeniu OC – aktualnie obowiązujące przepisy wymagają, aby każda taka przyczepa miała polisę OC. Jest to spowodowane tym, że przyczepa może wyrządzić szkodę w cudzym mieniu nawet wówczas, gdy nie jest użytkowana (np. podczas postoju na parkingu). Wystarczy, że się ona stoczy i uszkodzi inny samochód, a wówczas ty – jako jej właściciel – będziesz musiał ponieść tego finansowe konsekwencje.
Chcesz kupić OC dla samochodu lub ubezpieczyć posiadaną przyczepę? Skontaktuj się z nami – zaproponujemy ci polisę w korzystnej cenie.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.