Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Zmiana czasu na zimowy to coś, co wiele osób może zaskoczyć. Dlatego warto wiedzieć, kiedy przestawiamy czas i z czym to się dla nas wiąże. Należy także pamiętać, że zmiana czasu wiąże się przestawieniem zegarka – także tego w samochodzie. Nie zawsze przesunięcie czasu odbędzie się automatycznie.
Zmiana czasu na zimowy w 2022 roku – kiedy?
Co roku następują dwie zmiany czasu – z letniego na zimowy i z zimowego na letni. Jest to uregulowane dyrektywą Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku, według której zasady zmiany czasu obowiązują bezterminowo. W Polsce zmiana czasu jest regulowana przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Ostatnie rozporządzenie pochodzi z dnia 3 listopada 2016 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021. Zgodnie z tym rozporządzeniem, zmiana czasu na zimowy następuje zawsze w ostatnią niedzielę października, zatem w tym roku należy przestawić zegarki 31 października, a konkretnie w nocy z soboty (30 października) na niedzielę. Przestawienie czasu powinno nastąpić o godzinę w tył, czyli z 3.00 na godzinę 2.00.
Pod koniec listopada 2021 r. projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026 został wysłany do organizacji pracodawców i związków zawodowych w celu jego zaopiniowania. |
Co się dzieje, kiedy przestawiamy czas na zimowy?
Zmiana czasu z letniego na zimowy pozwala nam dobrze się wyspać, gdyż możemy spać o godzinę dłużej. Niestety, ze zmianą czasu przyjdą również krótsze dni, ponieważ słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej. Może to przynieść niektórym osobom spadek energii i gorsze samopoczucie, gdyż organizm człowieka nie zawsze jest w stanie przestawić swój zegar biologiczny do nowej pory w krótkim czasie. Choć z pozoru wydaje się to nie być dużym problemem, to jednak takie zaburzenie rytmu zegara biologicznego, może mieć poważne konsekwencje. Spadek koncentracji, poczucie zmęczenia, opóźnione reakcje – to tylko niektóre efekty zmiany czasu, które mogą prowadzić do nieszczęścia, np. spowodowania wypadku samochodowego. Osoby, które źle reagują na zmianę czasu, powinny w niedzielę, kiedy przestawimy zegarki, pozostać w domu i starać się zregenerować, by w poniedziałek być w lepszej formie.
Kiedy przestawiamy zegarek w samochodzie?
Obecnie większość zegarów, z których korzystamy, przestawi się automatycznie, np. dzięki sygnałowi radiowemu czy sygnałowi GPS. Zatem w nowszych modelach samochodów najprawdopodobniej nie będziemy musieli martwić się przestawianiem zegarka na czas zimowy. Co jeśli musimy zmienić czas ręcznie? Chociaż w starszych modelach aut zmiany czasu na zimowy będziemy musieli dokonać samodzielnie, raczej nie będzie to dla nas problemem – po prostu musimy przekręcić odpowiednie pokrętło. W nowszych samochodach, jeśli czas nie przestawi się automatycznie, może to być wyzwaniem o tyle, że producenci stosują różne rozwiązania – najlepiej będzie, jeśli sprawdzimy w instrukcji obsługi, jak ustawić zegarek w samochodzie, który posiadamy. Są kierowcy, którzy nie zwracają uwagi na zegarek samochodowy, ale mimo wszystko dobrze, aby pokazywał on aktualny czas.
Zmiana czasu 2022 – czy to ostatni raz, kiedy przestawiamy zegarki?
Władze Unii Europejskiej w ostatnich latach stale dyskutowały nad możliwością zniesienia zmiany czasu. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów dotyczące zmiany czasu w Polsce obowiązuje do końca 2021 roku. Czy to oznacza, że zmiana czasu z letniego na zimowy jesienią 2021 roku miała miejsce po raz ostatni? Zwolennicy koncepcji zniesienia zmian czasu będą być może zawiedzeni odpowiedzią, jednak brzmi ona: nie – w przyszłym roku znów będziemy musieli przestawić czas. I choć w marcu 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany i w marcu 2021 roku miało nastąpić ostatnie przesunięcie czasu (w krajach, które chciały wybrać na stałe czas letni), to jednak ze względu na utrudnioną komunikację spowodowaną pandemią koronawirusa, ustały dyskusje pomiędzy członkowskimi krajami UE dotyczące wycofania zmian czasu.
Kiedy przestawiamy czas w 2022 roku?
Biorąc pod uwagę prowadzone prace legislacyjne, będziemy przestawiać zegarki tak, jak dotychczas, czyli w marcu i październiku. Pierwsza zmiana czasu w 2022 roku (z czasu zimowego na letni) wypada w ostatnią niedzielę trzeciego miesiąca, zatem 27 marca. Warto pamiętać, że zegarki będą tym razem przestawiane do przodu – z godziny 2.00 na 3.00, a co za tym idzie, będziemy spać krócej, jednak będziemy mogli dłużej cieszyć się słońcem.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.