Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Każdy silnik spalinowy wymaga wymiany oleju – najlepiej corocznej. Po takim serwisie pozostaje pewien problem – zużyty olej silnikowy. Należy z nim postąpić we właściwy sposób, tak aby nie zanieczyszczać środowiska. Co zrobić ze zużytym olejem? Jest na to kilka sposobów w zależności od sytuacji.
Wymiana oleju w warsztacie – najwygodniejszy sposób
Obecnie coraz mniej osób decyduje się na samodzielne naprawy i serwisowanie samochodów. Wynika to z obawy przed uszkodzeniem skomplikowanych pojazdów, wygody, a często również gwarancyjnych wymogów korzystania z usług autoryzowanego serwisu.
Pomimo, że koszty takiej wymiany będą wyższe od samodzielnego serwisu odpada nam problem recyklingu oleju. Każdy warsztat bowiem bierze to na siebie i zużyty olej z naszego silnika oddaje do punktu recyklingu, a przynajmniej do tego jest zobowiązany.
Skup oleju przepracowanego, czyli sposób warsztatów na legalne pozbycie się problemu
Każdy warsztat, który wymienia olej w samochodach musi w odpowiedni sposób pozbywać się zużytego oleju. Najczęściej zakłady decydują się na oddawanie go do skupów. Warsztaty gromadzą olej przepracowany w pojemnikach, które muszą być przechowywane pod zadaszeniem i na utwardzonym podłożu. Gdy oleju jest wystarczająco dużo, wyspecjalizowana firma odbiera pojemniki z olejem oraz wystawia warsztatowi Kartę Odbioru Odpadów, co jest potwierdzeniem właściwego postępowania serwisu. W zależności od ustaleń firma odbierająca olej płaci za niego niewielką kwotę (np. 10 groszy za litr) lub przekazuje w zamian artykuły BHP – czyściwo, rękawice itp.
Niestety skupom nie opłaca się odbiór zużytego oleju w niewielkich ilościach od prywatnych użytkowników pojazdów. W związku z tym muszą oni szukać innych sposób na pozbycie się przepracowanego oleju z silnika.
Samodzielna wymiana oleju – gdzie oddać zużyty olej silnikowy?
Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną wymianę, co roku będziemy mieli około 5 litrów zużytego oleju z naszego silnika. Tutaj pojawia się problem. Zużytego oleju można pozbyć się tylko według określonych zasad.
Utylizacja oleju silnikowego - dlaczego jest konieczna?
Olej przepracowany to bardzo szkodliwa substancja dla środowiska naturalnego. Już niewielka ilość oleju silnikowego skutecznie zanieczyści nieporównywalnie większą ilość wody.
Niedopuszczalne jest wylanie oleju na glebę, do rzeki, jeziora, do kanalizacji, czy też spalenie go w zwykłym piecu. W ten sposób zatrujemy środowisko, a tym samym także i siebie, ponieważ toksyczne substancje mogą dotrzeć do wód gruntowych lub unosić się w powietrzu, którym oddychamy. Jeżeli nie jest to wystarczająco przekonujący argument, bardziej namacalną groźbą może być ryzyko otrzymania mandatu np. za spalanie oleju w zwykłym piecu.
Jedynym właściwym podejściem jest przekazanie przepracowanego oleju w odpowiednie miejsce, tak aby został poddany utylizacji.
Kto przyjmie od nas zużyty olej?
Teoretycznie przepracowany olej można oddać na stację benzynową, do warsztatu lub autoryzowanej stacji obsługi. Niestety zależy to tylko od dobrej woli pracowników lub właściciela, ponieważ nie mają oni obowiązku przyjmować zużytego oleju. Często będzie konieczne uiszczenie pewnej opłaty za przyjęcie oleju, co będzie swego rodzaju karą od warsztatu za nieskorzystanie z ich usług.
Wynika to z faktu, że olej w samochodach nie powinien być wymieniany samodzielnie, a jeżeli ktoś się na to decyduje bierze na siebie również odpowiedzialność za utylizację pozostałej substancji. Co jednak w przypadku, gdy konieczna jest wymiana oleju np. w kosiarce spalinowej. Nikt przecież nie będzie jechał wówczas do ASO na serwis olejowy.
Jedynym ratunkiem po samodzielnej wymianie oleju wydaje się być PSZOK – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Znajdują się one w wielu miejscach, zazwyczaj przy składowiskach odpadów. W PSZOK powinniśmy z powodzeniem oddać przepracowany olej, pod warunkiem jednak, że będzie on w szczelny pojemniku. Zawsze warto poszukać na stronie internetowej danego punktu, czy możemy tam przekazać olej.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.